İngiliz mutasyonu olan ve mutasyon olmayan COVİD-19 hastalarının karşılaştırılması
Comparison of british mutation and NON-mutation COVİD-19 patients
- Tez No: 744493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ONUR TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: 2019 sonunda Çin'den tüm dünyaya yayılan yeni bir Coronavirus tipi olan COVİD-19'un, pandemi sürecinde yeni insan konaklarına adapte olurken zaman içinde mutasyonların gelişmesiyle yeni varyantların ortaya çıktığı gözlenmiştir. Bu varyantlardan birisi de 2020 yılının Aralık ayında İngiltere'de ortaya çıkan, Şubat 2021'den itibaren Türkiye'de dominant mutasyon haline gelen, alfa varyantı olarak da bilinen İngiliz mutasyonudur. Bu çalışmanın amacı hastanemizde İngiliz mutasyonu olan COVİD-19 hastaları ile mutasyon izlenmeyen vakalar arasındaki demografik, laboratuvar, radyolojik ve prognostik özellikleri karşılaştırmaktır. YÖNTEM: Hastanemizde göğüs hastalıkları bölümü tarafından Mart – Temmuz 2021 tarihleri arasında takip edilen 115 İngiliz mutasyonu saptanan vaka (%27) ile varyant tespit edilmeyen (İngiliz mutasyonu öncesi döneme ait) Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) testi pozitif 311 hasta (%73) bu retrospektif çalışmaya dahil edilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 426 hastanın yaş ortalaması 56.2 idi.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND AIM: A new type of Coronavirus, COVID-19, adapted to new human hosts during the pandemic process, and new variants emerged with the development of mutations over time. One of these variants is the British mutation, also known as the alpha variant, which emerged in the UK in December 2020 and became the dominant mutation in Turkey as of February 2021. The aim of this study is to compare the demographic, laboratory, radiological and prognostic features between COVID-19 patients with“UK variant”(B.1.1.7) and those without mutation. METHODS: This retrospective study included 115 patients with British mutation (27%) and 311 patients (73%) with a positive Polymerase Chain Reaction (PCR) test without a variant (belonging to the period before the existance of British mutation) who were followed up by pulmonology department in our hospital between March and July 2021. RESULTS: There were 426 COVID-19 patients with the mean age of 56.2 .