Multiple input multiple output with antenna number modulation and its applications
- Tez No: 744505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JEHAD MAHMOUD AMIN HAMAMREH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezde anten sayısı modülasyonu (MIMO-ANM) ile çoklu giriş çoklu çıkış sistemine ait çoklu kullanıcı uygulamaları gelecekteki kablosuz sistemlerde daha avantajlı ve güvenilir veri iletimi sağlamak için konvansiyonel MIMO ve literatürde önerilen diğer varyasyonları yerine kullanılmak üzere sunulmuştur. MIMO-ANM şemasında ek veri bitleri endeksleri yerine etkin iletim antenlerinin sayısı değiştirilerek iletilir. ANM'ye ek olarak, sistemdeki mevcut tüm elemanları kullanabilmek için, bu tezde yeni bir ortogonal/ortogonal olmayan çok erişimli veri iletim yöntemi önerilmiştir. Çok kullanıcılı MIMO-ANM ve OFDM-SNM, ANM/SNM'nin uygulanmasında kullanılan antenleri/alt taşıyıcıları uzak bir kullanıcıya hizmet vermeye ayırarak birden fazla kullanıcıya hizmet etmeyi hedeflerken, kalan antenler/alt taşıyıcılar yakın bir kullanıcıya veri göndermek için kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, MIMO-ANM'nin ve farklı iletişim senaryolarına yönelik uygulamalarının gelecekteki kablosuz ağlar için son derece dayanıklı sistemler sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Multi-user applications of multiple input multiple output systems with antenna number modulation (MIMO-ANM) are proposed in this thesis to be used instead of conventional MIMO and its other variations for providing more advantageous and reliable data transmission in future wireless systems. In the MIMO-ANM scheme, the additional data bits are conveyed by changing the number of active transmit antennas instead of their indices. To utilize all available antennas of MIMO-ANM, Multi-User MIMO-ANM and Multi-User OFDM-SNM are proposed in this thesis as novel multi-access data transmission methods that target serving multiple users by dedicating the antennas/subcarriers used for implementing ANM/SNM to serve a far user, whereas the remaining antennas/subcarriers are used to send data for a near user. The acquired results show that MIMO-ANM and its applications for different communication scenarios offer highly competitive performances and desirable benefits for future wireless networks.