Tiroid medüller karsinomunda prognostik belirteçler
Prognostic markers in medullary thyroid carcinoma
  1. Tez No: 744506
  2. Yazar: GÖZDE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN YEGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Medüller tiroid karsinomu (MTK), tiroid tümörlerinin %2'sini oluşturan bir nöroendokrin tümördür. Hastalığın klinik seyri genellikle agresiftir ve tek tedavi yöntemi total tiroidektomi ile santral boyun lenf nodu disseksiyonudur. Agresif cerrahi tedaviye rağmen hastalarda nüks ve metastaz insidansı oldukça yüksektir. Sistemik terapi ve postoperatif takip stratejilerine yardımcı olabilmesi için ek prognostik faktörlerin daha fazla çalışma ile araştırılması gerekmektedir. Bcl-1 geni ve p27 molekülünün ekspresyon durumu ile Ki-67 hücre proliferasyon indeksinin birçok tümörde metastaz potansiyeli ve prognozla ilişkili olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda medüller tiroid karsinomunda immünhistokimyasal olarak bcl-1, p27 ve Ki-67 proliferasyon indeksi ekspresyon durumlarının lenf nodu ve uzak metastaz ile ilişkisini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Ayrıca yaş, cinsiyet, tümör boyutu, tümör sınırları, mitoz oranı, nekroz varlığı, desmoplastik reaksiyon, amiloid varlığı, kapsül invazyonu, lenfatik ve vasküler invazyon, ekstratiroidal yayılım gibi bazı histomorfolojik ve demografik bulguların metastaz ile ilişkisini değerlendirmek hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşiv kayıtlarından 2000-2020 yılları arasında medüller tiroid karsinomu nedeniyle opere olmuş hasta kayıtlarına ulaşıldı. Bu kayıtlar içerisinden düzenli klinik takipleri olan ve bloklarına ulaşılabilen vakalar seçilerek, 95 vakadan oluşan çalışma grubu oluşturuldu. Bu hastalara ait tümörü temsil eden formalin fikse parafin bloklardan hazırlanan kesitler üzerinde Bcl-1, Ki67 ve p27 antikorları ile immünhistokimyasal incelemeler gerçekleştirildi. Hematoksilen-Eozin boyalı kesitlerde histopatolojik parametreler değerlendirildi. Çalışma grubuna dahil edilen olgulara ait nüks ve metastaz durumları ile sağkalımlarıyla ilgili güncel bilgiler ilgili kliniklerin hasta dosyalarından elde edildi. Bulgular: Çalışma grubundaki 95 vakadan 51'inde lenf nodu metastazı, 22'sinde lokalbölgesel nüks, 17'sinde ise uzak metastaz izlenmiş olup, 13 vakada hastalık sebebiyle ölüm tespit edildi. DSÖ 2022 Endokrin Sistem Tümör Sınıflaması'nda önerilen MTK derecelendirme sistemi kullanılarak yapılan derecelendirmede, vakaların 61'i (%64,2) düşük dereceli, 34'ü (%35,8) yüksek dereceli olarak belirlendi. Derecenin prognostik olarak anlamlı olduğu tespit 2 edildi. Nekroz içeren vakalarda lenf nodu metastazı ve uzak metastazın daha sık, sağkalımın ise daha düşük olduğu görüldü. Lenf nodu metastazı ile erkek cinsiyet, tümör çapının 4 cm'den büyük olması, cerrahi sınır pozitifliği, fibrozis, ekstratiroidal yayılım, yüksek derece, nekroz, lenfatik invazyon, vasküler invazyon ve uzak metastaz arasında anlamlı ilişki saptandı. Ki67 proliferasyon indeksi ≥%5 olan vakalarda,
Özet (Çeviri)
Aim: Medullary thyroid carcinoma (MTC) is a neuroendocrine tumor that accounts for 2% of thyroid tumors. The clinical course of the disease is usually aggressive and the only treatment method is total thyroidectomy and central neck lymph node dissection. Despite aggressive surgical treatment, the incidence of recurrence and metastasis is quite high. Additional prognostic factors need to be investigated further in order to aid systemic therapy and postoperative follow-up strategies. It is known that the expression status of the Bcl-1 gene and p27 molecule and the Ki-67 cell proliferation index are associated with metastasis potential and prognosis in many tumors. In our study, it is aimed to reveal the relationship between the immunhistochemical expression status of bcl-1, p27 and Ki-67 proliferation index and lymph node and distant metastasis in medullary thyroid carcinoma. In addition, the relationship between metastasis and some histomorphological and demographic findings such as age, gender, tumor size, tumor margins, mitosis rate, presence of necrosis, desmoplastic reaction, amyloid, capsule invasion, lymphatic and vascular invasion, and extrathyroidal extension will be evaluated. Materials and methods: The digital archive records of Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Pathology is searched for the cases that were diagnosed as medullary thyroid carcinoma cases, between the years 2000 and 2020. From these records, cases with regular clinical follow-ups and whose blocks could be accessed were selected, and a study group consisting of 95 patients was formed. Immunohistochemical analyzes were performed with Bcl-1, Ki67 and p27 antibodies on the sections prepared from the formalin fixed paraphine embedded tumor blocks. Histopathological parameters were re-evaluated in hematoxylin-eosin stained sections. Follow up data of the cases were retrieved from the medical records of relevant clinics. Results: Lymph node metastasis was observed in 51 of 95 cases in the study group, local-regional recurrence was observed in 22, distant metastasis was observed in 17 cases, and death due to disease was detected in 13 cases. According to the grading system referred in the WHO 2022 Endocrine System Tumor Classification, 61 (64.2%) of the cases were determined as low grade and 34 (35.8%) as high grade. The grade was found to be prognostically 4 significant. It was observed that lymph node metastases and distant metastases were more frequent and survival was lower in cases with necrosis. A significant correlation was found between lymph node metastasis and male gender, tumor diameter greater than 4 cm, positive surgical margins, fibrosis, extrathyroidal extension, high grade, necrosis, lymphatic invasion, vascular invasion, and distant metastasis. It was observed that lymph node metastasis and distant metastasis were more frequent in cases with a Ki67 proliferation index of ≥5% than in cases with a Ki67 proliferation index of