İdiyopatik adölesan skolyoz tanılı hastalarda bant ile gerdirme yöntemi (anterior vertebral tethering) ile selektif torasik füzyon cerrahisinin paraspinal kas alanına etkisinin ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the effect on the paraspinal muscles cross-section areas and functional outcomes of vertebral body tethering to selective thoracic fusion in patients with idiopathic adolescent scoliosis
  1. Tez No: 744509
  2. Yazar: ESİN NUR TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Orthopedics and Traumatology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Adölesan idiyopatik skolyoz (AİS) tanılı hastalarda lomber bölgeye yönelik anterior vertebral tethering (AVT) uygulamasını selektif torasik füzyon (STF) ile karşılaştırarak, lomber AVT'nin paraspinal ve psoas majör kas morfolojisine, lomber bölge hareket açıklığına etkisini ve fonksiyonel sonuçlarını ortaya koymak Gereç ve yöntem: Çalışmaya lomber AVT uygulanmış 8 hasta ve takip süresi benzer STF uygulanmış 8 hasta dahil edildi. Hastaların SRS-22 (Scoliosis Research Society-22) skorları, VAS (Visual Analog Skala) ve ODİ (Oswestry Disability İndeks) skorları lomber bölge hareket açıklıkları, gövde fleksiyon ekstansiyon kuvvet ve dayanıklılığı karşılaştırıldı. Hastaların cerrahi öncesi ve son kontrollerindeki paraspinal ve psoas majör kas alanları ve yağlı dejenerasyon dereceleri radyolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: Her iki grubun SRS-22, VAS, ODİ skorları arasında anlamlı fark bulunmadı. Her iki grubun lomber bölge hareket açıklığı, gövde fleksiyon ekstansiyon kuvvet ve dayanıklılığı benzerdi. Hastaların cerrahi öncesi ve son kontrollerindeki paraspinal ve psoas majör kas alanları ve yağlı dejenerasyon dereceleri arsında farklılık saptanmadı. Sonuç ve Tartışma: Skolyozlu hastalarda lomber bölgeye uygulanan AVT lomber bölge paraspinal kaslarında iatrojenik hasar yaratmayan, lomber hareket açıklığında ciddi bir kısıtlama yapmayan, fonksiyonel sonuçları 2 yıllık takip süresinde tatmin edici olan, lomber eğriliği bulunan hastalar için başarılı bir tedavi yöntemi olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To aim the effect and functional results of lumbar VBT on paraspinal and psoas major muscle morphology, lumbar region range of motion by comparing vertebral body tethering (VBT) application applied to the lumbar region with selective thoracic fusion (STF). Materials and methods: 8 patients who underwent lumbar VBT and 8 patients who underwent STF with a similar follow-up period were included in the study. Patients' SRS-22 (Scoliosis Research Society-22) scores, VAS (Visual Analog Scale) and ODI (Oswestry Disability Index) scores, lumbar range of motion, trunk flexion-extension strength and endurance were compared. Paraspinal and psoas major muscle cross-section areas and fatty degeneration degrees were evaluated before and after the surgery. Results: There was no significant difference between both groups' SRS-22, VAS, and ODI scores. Both groups had similar lumbar range of motion, trunk flexion-extension strength, and endurance. There was no difference between paraspinal and psoas major muscle cross-section areas and the degrees of fatty degeneration in the preoperative and final controls of the patients. Conclusion and Discussion: VBT applied to the lumbar region can be a successful treatment method for patients with lumbar curvature, which does not cause iatrogenic damage to the paraspinal muscles of the lumbar region, does not severely restrict the lumbar range of motion, and whose functional results are satisfactory in a 2-year follow-up period.