Cerrahi hemşirelerin COVID-19 korkusu ile bakım davranışları arasındaki ilişki
The relationship between fear of COVID-19 and care behaviors of surgical nurses
  1. Tez No: 744508
  2. Yazar: RABİA KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma cerrahi hemşirelerin COVID-19 korkusu ile bakım davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Kasım 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 261 cerrahi hemşiresi ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri“Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Bakım Davranışları Ölçeği-24 (BDÖ-24)”ve“COVID-19 Korkusu Ölçeği (FCV-19S)”ile yüz yüze toplandı. Çalışmamızda elde edilen bulguların değerlendirilmesinde istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 programı kullanıldı. Parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirildi ve parametrelerin normal dağılım göstermediği saptandı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (ortalama, standart sapma, medyan, frekans) yanısıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında, parametrelerin ikiden fazla gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Dunn's test kullanıldı. Parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U test kullanılırken, normal dağılıma uygunluk göstermeyen parametrelerin arasındaki ilişkilerin incelenmesinde ise Spearman's rho korelasyon analizi kullanıldı. Çalışmamızda BDÖ-24 toplam puan ortalaması 4,95±0,84 olup, hemşirelerin kronik hastalığa sahip olma, kendisi ve birlikte yaşadığı kişi/kişilerin COVID-19 geçirme durumu, COVID-19 sürecinde cerrahi hasta bakımına yönelik eğitim alma, COVID-19 yayılmasını önlemeye yönelik alınan önlemlerin ve bakım vermek için olanakların yeterli olduğunu düşünme durumlarının bakım davranışlarını etkilediği görüldü. Aynı zamanda FCV-19S toplam puan ortalaması 16,59±6,88 olup, cinsiyet, COVID-19 döneminde cerrahi hastaya bakım vermek için olanakların yeterli olduğunu ve cerrahi hastalarına etkin bakım verebildiğini düşünme durumlarının COVID-19 korkularını etkilediği belirlendi. Çalışmamızın bulgularında, cerrahi hemşirelerin FCV-19S toplam puanlarının orta düzeyde, BDÖ-24 toplam ve alt boyut puanlarının ortalamanın üzerinde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 261 surgical nurses in Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital between November 2021 and February 2022, in order to determine the relatianship between the fear of COVID-19 and care behaviors of surgical nurses. Research data were collected face to face with“Nurse Descriptive Information Form”, Caring Behaviors Scale-24 (CBI-24)“, ”The Fear of COVID-19 Scale (FCV-19S)". The data were analyzed with the IBM SPSS Statistics 22 program. The suitability of the parameters to the normal distribution was evaluated with Kolmogorov-Smirnov test and it was determined that the parameters did not show normal distribution. While evaluating the study data, in addition to descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency), Kruskal Wallis test was used to compare the parameters between groups of more than two in comparison of quantitative data, and the Dunn's test was used to determine the group that caused the difference. While Mann Whitney U test was used for the comparison of the parameters between two groups, Spearman's rho correlation analysis was used to analyze the relationships between parameters that did not conform to the normal distribution. In our study, the CBI-24 total score average was 4.95±0.84, and the nurses' chronic disease, COVID-19 status of themselves and their cohabitants, receiving training on surgical patient care during the COVID-19 process, spreading of COVID-19 It was seen that the measures taken for prevention and the state of thinking that the opportunities for giving care are sufficient affect the care behaviors. At the same time, FCV-19S total score average was 16.59±6.88, and it was determined that gender, thinking that the facilities were sufficient to care for surgical patients during the COVID-19 period and that they could provide effective care to surgical patients affected their fears of COVID-19. In the findings of our study, it was determined that the FCV-19S total scores of the surgical nurses were moderate, and the CBI-24 total and sub-dimension scores were above the average.