Building large: Tracing transformation of volume in contemporary housing in Istanbul /Kadıköy
İri yapılaşma: Contemporary Istanbul /Kadıköy konut hacim dönüşümünün izlenmesi
- Tez No: 744519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA GÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İri yapılaşmanın rolü, bu tez çalışmasında, konut yapılarında mekanların tekrarlaması ve küçülmesi bağlamında incelenmiştir. İri yapılaşmanın genel bir geçmişi akımlar ve tarihçe ile ilişkili olarak kentsel yerleşimler üzerindeki rollerini ve etkilerini değerlendirmek için kültürel, politik ve yönetimsel dinamizm ile birlikte araştırılmıştır. Sanayi Devrimi ve Modernizm ile birlikte, iri yapılaşma yeni bina türlerini kapsayarak ve şehri çalışma ve devamında barınma, fonksiyonları etrafında merkezlemiştir. Yeni estetiğe yol açan ve değişen yapı teknikleri ile geleneksel şehir dönüşüme uğramıştır. Acil ekonomik konut ihtiyacının savaş sonrası sorunları ile siyasi ve ekonomik etkisi, iri yapılaşmanın mimarlar tarafından benimsenmesini sağlamıştır. O zamandan beri, birçok terim farklılık ve benzerlikleriyle, iri yapılaşmayı incelemek için kullanılmıştır. Kent dokusu ile bağlantı, çalışmanın odak noktalarından biridir. İri yapılaşma, yapı ölçeğinde ani farklılaşma yaratmasıyla kamu alanının kaybına neden olması dikkati çekmektedir. Siteler ve rezidanslar, kentsel doku bağlamını daha da zedeleyen öğeler olarak öne çıkmaktadırlar. Diğer ülkelerdeki iri yapılaşma ve konut yolculuğunun yanı sıra, Türk konutunun siyasi reformlar ve kanunlar ile kültürel değişime bağlı olarak yolculuğu ve dönüşümü incelenmektedir. Türkiye'de üzerinde durlan dört dönem konut geçmişi bulunmaktadır. Türkiye'de konut sektöründe özellikle 1990'lı yıllardan sonra iri ve yüksek binalar yayılma göstermiştir. İstanbul'un şehircilik hacminin en yüksek olduğu il olması, Kadıköy İlçesi'nin ise yeni ve tarihi konut dokusunu içerisinde barındırması nedeni ile konut piyasası, satılık ve kiralık daireler aracılığıyla bu bölgelerde iri yapılaşma ışığında irdelenmiştir. Sahibinden.com'un yaygın olarak kullanılan wesayfası üzerinden, bu bölgelerde bulunan toplu konut tipolojisi ve yüksek yapılaşma, yapı hacminin içerisinde barındırdığı birimlerle ilişkisini irdeleyerek, tekrarlayan ve küçülen mahalleler incelenmiştir. Bu çalışmanın ana teması, büyüyüp uzarken (yapı ölçeğinde), küçülmek (birim) olgusudur.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the role of building large within the context of repetition and shrinking in size of units in housing. A brief history of larger structures is investigated, in relation with trends and timeline, to clarify their role and impact on urban settlements along with cultural, political and management dynamism. The Industrial Revolution and Modernism have transformed the city by introducing new building types of larger structures and by re-centering the City, to place of work, followed by the place of residential. With altered building techniques that led to new set of aesthetics the traditional city was being transformed. The political and economic influence with the post war problems of urgent Affordable Housing need, large housing structures were designed by architects. Since, many terms for explanatory have been outlined and used to study large structures. The connection with urban fabric is one of the focus points of the study. Building large is noted for creating detachment in the scale of the float which results in the loss of public realm. Gated communities are being highlighted for breaking the float of urban tissue further. Besides the journey of building large and housing in other countries, the journey and the transformation of Turkish housing in relation to cultural alteration with political reforms and law enforcements are studied. There are four periods of housing in Turkey examined. Building large and tall showed a growth especially after 1990's in Turkey in housing sector. Istanbul is the city containing highest volumetric urbanism and the district of Kadıköy that contains both new and historical fabric of housing with large regeneration area is studied along with building tall, through researching available flats for sale and rent on housing market. Sahibinden.com's widely used research engine is enriched and the mass housing typology with tall structures of these areas with neighborhoods are identified to study the unit sizes in relation with the volume of mass, covering the features of repetition and shrinking in size. The phenomenon of going larger and taller (in terms of volume) while getting smaller (units) lies at the center of this study.