Single parenting during the pandemic: Exploring the role of creative capacity
Pandemi döneminde tek ebeveynlik: Yaratıcı kapasitenin rolü
- Tez No: 744543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, karantina sırasında ebeveynlik yaratıcılığının rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Katılımcılar, yaşları 35 ile 43 arasında değişen sekiz bekar anneden oluşmaktadır. Görüşmeler, 45 dakika ile 1 saat 15 dakika arasında süren bireysel olarak online olarak gerçekleştirilmiştir. Verileri analiz etmek için tematik analiz kullanılmış ve dört ana tema elde edilmiştir; 1) karantinanın algılanan etkileri, 2) zorluklara yardımcı olarak yaratıcılık, 3) ebeveyn yaratıcılığını arttırmayla ilişkin faktörler, 4) ebeveyn yaratıcılığını engellemeyle ilişkin faktörler. Birinci tema, algılanan olumsuz etkiler ve algılanan olumlu etkiler alt temaları şeklinde adlandırılmıştır. İkinci tema, yaratıcı kapasitenin kendini algılaması, ortak yapımlar, bağ kurma amacıyla yaratıcı kapasite, uyum sağlamayı sağlayan yaratıcılık alt temalarını içermektedir. Üçüncü tema, kapsayıcı bir çevre sunma ve baş etme stratejilerini içermektedir. Son tema ise, sürekli ulaşılabilirlik, çocuk ile kurulan ilişkinin kalitesinde düşüş ve finansal sorumluluklar içermektedir. Sonuçlar, pandemide tek ebeveynlerin deneyimlerini ve ebeveyn yaratıcılığını nasıl algıladıklarını ve bu dönemdeki rolünü ortaya koymuştur. Ebeveynlik yaratıcılığının, ebeveynlerin esnek olmalarına yardımcı olduğu ve ellerindeki kaynakları zor zamanlarda kullanmalarını sağladığı bulunmuştur. Karantinalar, her iki tarafın da evin içinde birlikte geçirdikleri süreyi artırması nedeniyle çocuklarıyla ilişkilerini kötüleştirerek yaratıcılık kapasitelerini de azaltıyor görünmektedir. Bununla birlikte, ebeveynlerin kendi baş etme stratejileri ve bir tutma ortamı sağlama yeteneklerinin yaratıcı düşünmelerini geliştirdiği düşünülmüştür. Tartışma bölümünde sonuçlar geçmiş literatürlerle beraber ele alınmış, ancak ebeveyn yaratıcılığı konusunda çok daha az araştırma olduğu için, mevcut sonuçlar çocukların, öğrencilerin, genç yetişkinlerin yaratıcılığı gibi popülasyonları ele alan makalelerle tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the role parenting creativity during quarantine. Participants consisted of eight single mothers aged between 35 to 43. Interviews were conducted online individually which lasted through 45 minutes to 1 hour 15 minutes. Thematic analysis was used to analyze the data, resulting in four main themes; 1) perceived influences of quarantine, 2) creativity as an aid to challenges, 3) factors related to enhance parenting creativity, 4) factors related to inhibit parenting creativity. First theme consisted subthemes of perceived negative and positive influences. Second theme included subthemes of self-perception of creative capacity, co-creations, creative capacity as use of bonding, creativity providing adaptability. Third theme contained providing a holding environment and coping strategies. Last theme involved decline in quality of the relationship between child, constant availability, and financial responsibilities. The results revealed the experiences of single parents in pandemic and gave information on how they perceive and use parenting creativity during this time. Parenting creativity has been found to help parents to be flexible and has enabled them to use the resources they have in their hands in difficult times. Quarantines also appeared to have diminishing effects to capacity of creativity by worsening of relationship with their child due to both parties increase in duration of time they spent together. Parents own coping strategies and their ability to provide a holding environment was thought to enhance their creative thinking. The results were concluded with the previous literature, however since there was much less research on parenting creativity, current results were discussed with articles regarding other populations such as children, students, young adults' creativity.