Pulmoner emboli ve SARS-COV2 enfeksiyonu nedeniyle kliniğimizde yatarak takip edilen hastaların tromboembolik belirteçler açısından karşılaştırılması
Comparison of the patients followed in our clinic due to pulmonary emboli and SARS-COV2 infection in terms of thromboembolic markers
- Tez No: 744595
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: COVID-19 hastalığının ağırlığı ve mortalitesi üzerinde büyük önemi olan pulmoner emboliyi, tedavi başlangıcında işaret edecek bir biyobelirteç olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.04.2020 – 01.04.2021 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı'na başvuran COVID-19, COVID-19 + pulmoner emboli ve pulmoner emboli tanısı almış 160 hasta dahil edilmiştir. Hastalar 3 gruba ayrılmış ve hastaların dosyaları retrospektif olarak taranmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların cinsiyet, yaş gibi demografik özellikleri, D-dimer, ferritin, fibrinojen, cTnI ve CRP düzeyleri, nötrofil/lenfosit oranları, trombosit/lenfosit oranları saptanmış ve 3 grup birbiri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için STATISTICA 13.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların 93'ü kadın (%58,1), 67'si erkek (%41,9) idi. Çalışmaya dahil edilen hastaların medyan yaşı 72 (min-maks 24-97) olarak saptanmıştır. Yaş, cinsiyet medyanları, D-dimer ve Troponin-I düzeylerinde hasta grupları arasında istatistiksel anlamda bir farklılık saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to investigate whether there is a biomarker that will indicate pulmonary embolism, which has great importance on the severity and mortality of COVID-19 disease, at the beginning of treatment. Materials and methods: The study included 160 patients diagnosed with COVID-19, COVID-19 + pulmonary embolism, and pulmonary embolism, who applied to Mersin University Chest Diseases Department between 01.04.2020 and 01.04.2021. The patients were divided into 3 groups and their files were scanned retrospectively. Demographic characteristics include gender, age, D-dimer, ferritin, fibrinogen, cTnI and CRP levels, neutrophil/lymphocyte ratios, and platelet/lymphocyte ratios of the patients included in the study were determined and the 3 groups were compared with each other. While evaluating the findings obtained in the study, the STATISTICA 13.0 package program was used for statistical analysis. Results: Of the patients participating in the study, 93 (58.1%) were female and 67 (41.9%) were male. The median age of the patients included in the study was 72 (min-max 24-97). There was no statistically significant difference between the patient groups in age, gender medians, D-dimer, and Troponin-I levels (p>0.05).