Geriatrik kalça kırığı hastalarının ilk yatış C-reaktif protein (CRP) albumin oranı, nötrofil lenfosit oranı, platelet albumin oranı ve üç farklı nutrisyonel değerlendirme skorlarının mortalite ile ilişkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the relationship between the first hospitalization C-reactive protein (CRP) albumin ratio, neutrophil lymphocyte ratio, platelet albumin ratio and three different nutritional assessment scores and mortality in geriatric hip fracture patients
  1. Tez No: 744596
  2. Yazar: BAHAR ÖZALTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU YILDIRIM AR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Geriatrik yaş grubu hastalarda kalça kırığı önemli bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır ve bu popülasyonda hastaneye en sık başvuru nedenlerinden biridir. Bu hasta grubunda sıklıkla görülen malnutrisyon ile akut ve/veya kronik inflamasyon, hastaların kliniğini ve prognozunu olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışmamızda, kalça kırığı nedeniyle hastanemize başvuran geriatrik yaş grubu hastaların nutrisyonel durumlarını değerlendirmek amacıyla prognostik nutrisyonel indeks (PNI), nutrisyonel risk taraması (NRS 2002) ve geriatrik nutrisyonel risk indeksinin (GNRI) ilk yatış gün skorlarının ölçümleri yapıldı. Eş zamanlı olarak inflamatuar durumlarının klinik değerlendirmesi için inflamasyona dayalı olarak değişen C-reaktif protein (CRP) albümin oranı (CAR), nötrofil lenfosit oranı (NLR) ve platelet albümin oranını (PAR) prognostik belirteç olarak kullanmayı ve tüm bu parametrelerin mortalite ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız retrospektif olarak planlandı ve hastanemizin etik kurul onayı (24.03.2022/46) alındıktan sonra Ocak 2018 ile Ocak 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne başvuran kalça kırıklı geriatrik hastalar dahil edildi. Hastalar 65-74 yaş (erken yaşlılık evresi), 75-84 yaş (orta yaşlılık evresi), 85 yaş ve üzeri (ileri yaşlılık evresi) olarak üç gruba ayrıldı. Hastaların demografik özellikleri incelendikten sonra Prognostik nutrisyonel indeks (PNI), Nutrisyonel risk taraması (NRS 2002), Geriatrik nutrisyonel risk indeksi (GNRI), CRP albumin oranı (CAR), nötrofil lenfosit oranı (NLR), platelet albumin oranı (PAR) ile hemoglobin değeri, preoperatif, perioperatif, postoperatif kan ve kan ürünleri transfüzyon ihtiyacı, hastanede yatış süresi, operasyona kadar geçen süre, operasyon süresi, operasyonda çimento kullanımı, çimento implantasyon reaksiyonu gelişimi, preoperatif, perioperatif, postoperatif vazopressör ve/veya inotrop ihtiyacı, yoğun bakım (YBÜ) ihtiyacı ve süresi, Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II (APACHE II), Simplified Acute Physiology Score II (SAPS II) ve Sepsis-Releated Organ Failure Assessment (SOFA) skoru değerleri, mekanik ventilatör ihtiyacı ve süresi, trakeotomi açılıp açılmadığı, yoğun bakımdan çıkış şekli, hastaneden taburculuk ve hastane içi mortalite verileri kaydedildi. ix BULGULAR: Çalışmamıza, %30,8'i (n=123) erkek, %69,3'ü (n=277) kadın, toplam 400 hasta dahil edildi. Hastaların yaşları 65 ile 101 arasında değişmekte olup, ortalama 82,03 ± 7,73 yaş idi. Vücut Kitle İndeksi değerleri ortalama 26,67 ± 5,31 kg/m2 ; ASA skoru medyan değeri 3 olarak tespit edildi. Grup 1'deki olguların PNI değerleri, Grup 3'tekilerden yüksekti (p=0,040). Mortalite gözlenen hastalarda PNI değeri, gözlenmeyenlerden anlamlı düzeyde düşük saptandı (p=0,030). Bununla beraber CAR değerleri, mortalite gözlenmeyenlerden yüksekti (p=0,011). Grup 1'deki olguların NRS-2002 değerleri Grup 2 ve Grup 3'tekilerden anlamlı olarak daha düşüktü (p=0,001). Grup 1'deki olguların hemoglobin değerleri, Grup 2 ve Grup 3'tekilerden anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,009, p=0,022). Yaş gruplarına göre, olguların preoperatif, perioperatif, postoperatif kan transfüzyon ihtiyacı ile vazopressör ve/veya inotrop ihtiyaçlarında farklılık gözlenmedi. Araştırmaya dahil edilen hastaların %34'ünün YBÜ yatışı olduğu görüldü. Grup 3'teki hastaların YBÜ yatış oranları ve mortalite oranları, diğer iki gruptan daha yüksekti (p=0,001, p=0,029). YBÜ mortalite oranı %10,1; hastane içi total mortalite oranı ise %12,8 olarak saptandı. SONUÇ: Bu çalışmamızda kalça kırığıyla opere edilen geriatrik hastalarda, ileri yaşlılık grubunda PNI, CAR ile ASA skoru değerlerinin prognoz ve mortalite ile anlamlı ilişkisini tespit ettik. Ayrıca mortalite gözlenenen olgularda, kan transfüzyon uygulanma oranı ile CAR değeri anlamlı olarak yüksekti. NRS-2002 skoru 3 ve üzerindeki hastaların çoğunluğu daha ileri yaş grubundaydı ve mortalitenin gözlendiği hastalarda Demans/Alzheimer görülme oranı daha fazlaydı. Ancak GNRI skoru, NLR ve PAR değerlerinin, yaş grupları ve mortalite ile anlamlı bir ilişkisi saptanmadı. ANAHTAR KELİMELER: Prognostik nutrisyonal indeks, nutrisyonal durum, geriatri, kalça kırığı, inflamasyon, CRP, albümin, trombosit, nötrofil, lenfosit, mortalite.
Özet (Çeviri)
AİMS: Hip fracture is an important health problem in geriatric patients and is one of the most common reasons for hospital admission in this population. Malnutrition and acute and/or chronic inflammation, which are frequently seen in this patient group, adversely affect the clinic and prognosis of the patients. In our study, prognostic nutritional index (PNI), nutritional risk screening (NRS 2002) and geriatric nutritional risk index (GNRI) first hospitalization scores were measured in order to evaluate the nutritional status of geriatric patients admitted to our hospital due to hip fracture. Simultaneously we aimed to use C-reactive protein (CRP) albumin ratio (CAR), neutrophil lymphocyte ratio (NLR) and platelet albumin ratio (PAR) as prognostic markers for clinical evaluation of inflammatory states and to evaluate the relationship of all these parameters with mortality. MATERİALS AND METHOD: Our study was planned retrospectively and geriatric patients with hip fractures who applied to Health Sciences University Fatih Sultan Mehmet Health Application and Research Center between January 2018 and January 2022 after the approval of the ethics committee of our hospital (24.03.2022/46) were included. The patients were divided into three groups as 65-74 years old (early old age), 75-84 years old (middle old age stage), 85 years and over (advanced old age stage). After examining the demographic characteristics of the patients, Prognostic nutritional index (PNI), Nutritional risk screening (NRS 2002), Geriatric nutritional risk index (GNRI), CRP albumin ratio (CAR), neutrophil lymphocyte ratio (NLR), platelet albumin ratio (PAR) and hemoglobin value, preoperative, perioperative, postoperative blood and blood product transfusion need, hospitalization time, time until the operation, operation time, cement use in the operation, development of cement implantation reaction, preoperative, perioperative, postoperative vasopressors and/or inotrope need, intensive care need and duration, Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II (APACHE II), Simplified Acute Physiology Score II (SAPS II) and Sepsis-Releated Organ Failure Assessment (SOFA) score values, mechanical ventilator need and duration, whether tracheotomy was xi performed, exit from intensive care unit shape, discharge from the hospital and in- hospital mortality data were recorded. RESULTS: A total of 400 patients, 30.8% (n=123) male and 69.3% (n=277) female, were included in our study. The ages of the patients ranged from 65 to 101, with a mean age of 82.03 ± 7.73 years. Body Mass Index values average 26.67 ± 5,31 kg/m2 ; The median value of the ASA score was determined as 3. The PNI values of the cases in Group 1 were higher than those in Group 3 (p=0.040). The PNI value in patients with mortality was found to be significantly lower than those without (p=0.030). However, CAR values were higher than those without mortality (p=0.011). The NRS-2002 values of the cases in Group 1 were significantly lower than those in Group 2 and Group 3 (p=0.001). Hemoglobin values of the cases in Group 1 were significantly higher than those in Group 2 and Group 3 (p=0.009, p=0.022. There was no difference in the preoperative, perioperative and postoperative blood transfusion needs and vasopressor and/or inotropic needs of the cases according to age groups. It was observed that 34% of the patients included in the study were hospitalized in the ICU. ICU hospitalization rates and mortality rates of the patients in group 3 were higher than the other two groups (p=0.001, p=0.029). The ICU mortality rate was 10.1%; the in-hospital total mortality rate was found to be 12.8%. CONCLUSİON: In this study, we found a significant relationship between PNI, CAR and ASA score values in the elderly group and prognosis and mortality in geriatric patients operated for hip fractures. In addition, in cases with mortality, blood transfusion rate and CAR value were significantly higher. Most of the patients with NRS-2002 score of 3 and above were in the older age group, and the incidence of Dementia/Alzheimer was higher in patients with mortality. However, GNRI score, NLR and PAR values were not significantly associated with age groups and mortality. KEYWORDS: Prognostic nutritional index, nutritional index, geriatrics, hip fracture, nutritional status, inflammation, CRP, albumin, platelet, neutrophil, lymphocyte, mortality