Anonim ortaklık genel kurul kararlarının iptaline bağlanan hukuki sonuçlar
The legal consequences of the annulment of decisions of the general meeting of the joint stock company
- Tez No: 744608
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA AYOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Anonim ortaklıkların genel kurul kararları kanuna, esas sözleşmeye veya dürüstlük kuralına aykırı ise bu kararlar iptal edilebilir niteliktedir. Bir genel kurul kararı hakkında iptal davası açılması kararın uygulanmasına engel değildir, yani iptal kararı verilene karar karar uygulanabilir niteliktedir. Genel kurul kararları iptal edildiğinde, mahkemenin hükmünün geçmişe etkili sonuç doğuracağı kabul edilmektedir. Ancak iptal kararı verilene kadar, genel kurul kararı uygulanabilir olduğundan, geçmişe etkililik ilkesinin sınırsız şekilde uygulanması üçüncü kişilerin menfaatlerini olumsuz etkilemesi ya da hukuk güvenliği ilkesinin ihlal edilmesi mümkün olacaktır. Bu nedenle genel kurul tarafından alınan kararın uygulanması üçüncü kişilerin menfaatlerini de etkiliyorsa ya da iptal kararının geçmişe etkili olarak uygulanması hukuk güvenliğini ihlal ediyorsa, bu ihtimalde iptal kararının ileri etkili sonuç doğurması ya da geçmişe etkililik ilkesinin sınırlı şekilde uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
If the general assembly decisions of joint stock companies are against the law, the articles of association or the rule of good faith, these decisions are annullable. Filing an action for the annulment of a general assembly decision does not prevent the decision from being implemented which means that the decision is applicable until the annulment decision has been given by the court. It is accepted that when the decisions of the general assembly are annulled, the judgment of the court will have a retroactive effect. However, since the decision of the general assembly is applicable until the annulment decision is made, a broad retroactive operation of the annulment decision could highly possibly have adverse impact on the interests of third parties or violate the principle of legal security. Therefore, when the general assembly decisions could have impact on the interests of the third parties or the retroactive application of the annulment decision violates the legal security, the annulment decisions should have an ex nunc effect or a limited retrospective effect.