Doğu Akdeniz florasına ait bazı endemik ve tıbbi aromatik bitkilerin in vitro koşullarda antibiyofilm, antimikrobiyal, antikanser ve antioksidan aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of antibiopil, antimicrobial, anti-cancer and antioxidant activities of some endemic and medicinal aromatic plants of the eastern mediterranean flora in vitro conditions
  1. Tez No: 744609
  2. Yazar: İREM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAVAŞ BÜLBÜL, PROF. DR. ASHABİL AYGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
kullanımlarının yanında sanayi, parfümeri ve ilaç gibi çeşitlialanlarda kullanımları giderek artmaktadır. Bitkilerin organizmalar üzerinde gösterdiği baskılayıcı/öldürücü faaliyetleri ve insan sağlığına olumlu etkileri 1926 yılından bu yana laboratuvar ortamında incelenmektedir. Bitki örneklerinin mikrobiyal bir etken olarak işlev görmesi ve anti kanser ilaçların bileşenleri içerisinde yer almasına yönelik bu çalışma birçok hastalık üzerinde doğal bir yaklaşım oluşturmayı, kullanılan bitki örneklerinin yapılan çalışmalara literatür bir kaynak olmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada;Tanacetum densum, centaurea cataonica,ricotia aucheri,chamaecytisus drepanolobus ve salvia ceratophylla bitki örnekleri 6 bakteri üzerinde Antimikrobiyal, Antibiyofilm özellikleri incelendi. Antioksidan kapasiteleri DPPH metodu kullanılarak araştırıldı. Antikanser aktiviteleri MCF-7(İnsan Meme Kanseri Hattı) ve HUVEC(İnsan Umblikal Ven Endotel Hücreleri) hücre hatları üzerinde incelendi. Bitkiler metanol, etanol, kloroform ve saf su olmak üzere çeşitli çözücüler ile ekstre edilip en fazla verim elde edilen çözücü ile bitki örneklerinden ekstraksiyon elde edilmiştir. Bitkilerden elde edilem metanol ekstratlarının antimikrobiyal etkileri disk difüzyon yöntemi ile gerçekleştirilmiş olup zoon çapları ölçülmüştür. Dilüsyon yöntemiyle 20 mg/ml-1,25 mg/ml konsantrasyonları Minumum İnhibe Konsantrasyon ve Minimum Bakterisidal Konsantrasyonu belirlemek için kullanılmıştır. Antioksidan aktivite sonuçları incelendiğinde Chamaecytisus drepanolobus endemik bitki örneğinin yüksek bir antioksidan kapasiteye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmada antikanser aktivite için kullanılan MCF-7 ve HUVEC hücreleri ile bitki örnekleri muamele edilip sağlıklı ve kanserli hücreler üzerinde etkileri incelendi. Sonuçlara göre bitkilerin IC50 değerleri incelendi. Sonuçlar Graphpad Prism 6 uygulaması yardımı ile analiz işlemleri gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In addition to their use, their use in various fields such as industry, perfumery and medicine is increasing. The suppressive/lethal activities of plants on organisms and their positive effects on human health have been studied in the laboratory environment since 1926. This study, which is aimed at the function of plant samples as a microbial agent and their inclusion in the components of anti-cancer drugs, aims to create a natural approach on many diseases and to be a source of literature for the studies on the plant samples used. In this study, Antimicrobial and Antibiofilm properties were investigated on 6 bacteria of Tanacetum densum, centaurea cataonica, ricotia aucheri, chamaecytisus drepanolobus and salvia ceratophylla plant samples. Antioxidant capacities were investigated using the DPPH method. Anticancer activities were examined on MCF-7 (Human Breast Cancer Line) and HUVEC (Human Umbilical Vein Endothelial Cells) cell lines. The plants were extracted with various solvents such as methanol, ethanol, chloroform and pure water, and the extraction was obtained from the plant samples with the solvent with the highest yield. Antimicrobial effects of methanol extracts obtained from plants were performed by disc diffusion method and zoon diameters were measured. Concentrations of 20 mg/ml-1.25 mg/ml by dilution method were used to determine the Minimum Inhibitory Concentration and Minimum Bactericidal Concentration. When the antioxidant activity results were examined, it was observed that the Chamaecytisus drepanolobus endemic plant sample had a high antioxidant capacity. In the study, plant samples were treated with MCF-7 and HUVEC cells used for anticancer activity and their effects on healthy and cancerous cells were examined. According to the results, the IC50 values ​​of the plants were examined. Results Analysis was performed with the help of Graphpad Prism 6 application.