Dokusuz yüzey kumaşların fiziksel özelliklerini ve tasarımını analiz ederek cerrahi maske verimliliğinin arttırılması
Increasing surgical mask efficiency by analysing the physical properties and design of nonwoven fabrics.
- Tez No: 744623
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Cerrahi filtrasyon verimliliği, kullanılan malzemelerin özellikleri ve tasarımından etkilenir. Bu projede cerrahi maskelerin üretiminde yaygın kullanılan dokusuz yüzey kumaşların performansı etkileyen özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla biri dokusuz yüzey kumaş üreten, diğeri bu tür kumaşları kullanarak cerrahi maske üreten iki firmadan, tümü %100 PP olan çok sayıda kumaş numunesi toplanmıştır. Toplanan kumaşlardan 4 meltblown ve 7 spunbond seçilerek GSM, kalınlık, gözeneklilik, kaplama faktörü, yüzey düzgünlüğü, elyaf çapı, hava geçirgenliği, PFE filtrasyon verimlilikleri ve basınç düşme değerleri ölçülmüştür. PFE filtrasyon verimliliği ve basınç düşme değerlerini tahminleme için oluşturulan regresyon denklemlerinde düzeltilmiş R 2 değeri sırasıyla 0,633 ve 0,871 olarak bulunurken en önemli parametre olarak gözeneklilik öne çıkmıştır. Daha sonra SMS yapısında çok katmanlı yapıların PFE ve basınç düşme değerleri ölçülmüş ve tek katlı performans değerleri kullanılarak teorik değerleri hesaplanmıştır. Ölçülen ve teorik değerler arasında korelasyon katsayıları sırasıyla 0,963 ve 0,985 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Surgical filtration efficiency is affected by the properties and design of the materials used. In this project, the properties affecting the performance of nonwoven fabrics, which are widely used in the production of surgical masks, were investigated. For this purpose, a large number of fabric samples, all of which are 100% PP, were collected from two companies, one producing nonwoven fabric and the other producing surgical masks using such fabrics. By choosing 4 meltblown and 7 spunbond from the collected fabrics, average GSM, thickness, porosity, homogeneity, fiber diameters, air permeability, PFE filtration efficiency and pressure drop values were measured. Multi-layer surgical mask samples, which are thought to provide higher performance, were prepared using the measurement results and PFE tests were performed. Using these results, 3 layers of 3 surgical mask samples were prepared and BFE tests were performed and the fabric properties and filtration efficiency were statistically examined.