İki boyutlu yeraltısuyu akımının radyal bazlı fonksiyon kollokasyon yöntemi ile sayısal analizi
Numerical analysis of two-dimensional groundwater flow by radial basis function collocation method
- Tez No: 744622
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN GÜRASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yeraltısuyu, içilebilir su talebi, sulama ve endüstriyel faaliyetler için hayati bir kaynaktır. Bu nedenle yeraltısuyu akımının modellenmesinde farklı yöntemlerin kullanımı halen güncel olan bir araştırma konusudur. Bu çalışmada, bir ve iki boyutlu yeraltısuyu akımının diferansiyel denklemleri sonlu farklar ve radyal tabanlı fonksiyon kollokasyon yöntemi kullanılarak çözülmektedir. Bu yöntemlerle elde edilen sonuçlar GMS MODFLOW paket programından elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmaktadır. Bu çalışma sonucunda, radyal tabanlı fonksiyon kollokasyon yönteminin yeraltısuyu akım problemlerinin çözümünde kullanılan yöntemlere göre iyi bir alternatif olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Groundwater is a vital resource for potable water demand, irrigation, and industrial activities. For this reason, the use of different methods in the modeling of groundwater flow is still a current research topic. In this study, differential equations of one- and two- dimensional groundwater flow are solved using finite difference and radial basis function collocation method. The results obtained by these methods are compared with the results obtained from the GMS MODFLOW package program. As a result of this study, it is seen that the radial basis function collocation method is a good alternative to the methods used in the solution of groundwater flow problems.