Kamçı etkisinin akıllı talep tahmin yöntemleri ile incelenmesi
Evaluating of the bullwhip effect using intelligent forecasting methods
  1. Tez No: 744631
  2. Yazar: SERHAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Piyasalardaki makro ve mikro değişikliklerin son tüketiciden tedarikçinin tedarikçisine olan zincirde talep değişiklikleri olarak yansımakta ve bu değişikliklerin etkisi gösterilmektedir. Bu etkiyi tahminlemek ve bunun etkisi azaltmak için çok farklı teknikler bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında kamçı etkisinin etkilerine bakılırken daha iyi tahminleme modeli için yapay sinir ağları gibi akıllı tahmin yöntemleri kullanılarak bir uygulama yapılmıştır. Burada amaç iyi ve akıllı bir tahminleme ile kamçı etkisini azaltarak şirketlere değer katmaktır. Önerilen bu modeller sayesinde daha iyi tahminleme yaparak mevcut verimsizlikleri giderirken, termin sürelerinde ve envanter yönetiminde iyileştirmeler görülmüştür
Özet (Çeviri)
Macro and micro changes in the markets are reflected as changes in demand in the chain from the end consumer to the supplier of the supplier, and the effect of these changes is shown. There are many different techniques to predict and mitigate this effect. In this thesis, while looking at the effects of the Whip Effect, an application has been made by using intelligent prediction methods such as artificial neural networks for a better estimation model in order to decrease effect of bullwhip and gain values to companies. Thanks to these proposed models, while eliminating existing inefficiencies by making better forecasting, improvements have been observed in deadlines and inventory management.