Tedarik zincirlerinde bilgi işleme sürecinde kamçı etkisinin önemi ve bir araştırma
The importance of bullwhip effect in information processing in supply chain
  1. Tez No: 366639
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAMAN ÖZTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kamçı etkisi, tedarik zinciri boyunca üreticiler, dağıtıcılar, toptancılar ve perakendeciler de görülen talep dalgalanmaları olarak kabul edilen terimdir. Kamçı etkisinin oluşmasına neden olan dört temel etmen vardır. Bunlar talep sinyali işleme ve sıfır olmayan teslim süresi, toplu sipariş, fiyat dalgalanması ve kıtlık oyunudur. Bununla birlikte mal tedarik zincirlerinde yapılan araştırmalar hizmet söz konusu olduğunda aynı geçerliliğe sahip değildir. Hizmet tedarik zincirinde klasik ürün tedarik zincirinde olduğu gibi nihai ürünlerin stoklanabileceği bir alan mevcut olmadığı için hizmet sağlayıcıların iş birikimleri çok iyi ayarlamaları gerekmektedir. Hizmet tedarik zincirlerinde kamçı etkisinin oluşmasına neden olabilecek beş farklı neden iş birikimleri, müşteri temas sıklığındaki artış, geri dönüş noktası, Atık etkisi ve Yönetimsel anlayışın eksikliğidir
Özet (Çeviri)
Bullwhip effect is considered as fluctuations in demand observed in manufacturers, distributors, wholesalers and retailers through supply chain. The factors that cause the bullwhip effect are laid down by four main factors. These are non-zero demand signal processing and lead time, batch sizing, price fluctuations and shortage game. However, these researches about the goods supply chain do not have the same validity when it comes to services. . In the service supply chain, service provider should arrange backlogs very carefully because there is not any available space for the storage of the final product like as classic products supply chain. Bullwhip effect in service supply chains consisting of five different reasons. Those are backlogs of business, increase in the frequency of customer contact, the return point, the fallout effect and the lack of understanding of the administration.