Atık ceviz kabuğu tozunun bitümün fiziksel özellikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of effects of walnut shell powder on physical properties of bitumen
- Tez No: 744633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dünya nüfusu ve globalleşme arttıkça ulaştırma hizmetlerinin önemi her geçen gün artmaktadır. İnsan hareketliliğinde en yoğun ve sürekli bir şekilde karayolları ile meydana gelmesi karayolu mühendisliğinin ne derece önemli olduğunun en büyük göstergesidir. Asfalt kaplamaların performanslarının artırılması, yaşlanma sürecinin ve kaplama da meydana gelebilecek olan bozulmaların en aza indirgenmesi için bitümü modifiye etme ihtiyacı duyulmuştur. Yapılan tez çalışması kapsamında atık ceviz kabuğu tozunun bitümün fiziksel özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yapmış olduğum kapsamlı ve uzun süreli literatür taramasından sonra 50/70 penetrasyona sahip saf bitüm, ağırlıkça %7, %10, %12, %15 ve %17 oranında atık ceviz kabuğu tozu ile modifiye edilerek, saf bitüm ile birlikte toplam 6 adet bitümlü bağlayıcı hazırlanmıştır. Hazırlanan bitüm numuneleri üzerinde penetrasyon, yumuşama noktası, dönel viskozite (RV), dönel ince film halinde ısıtma (RTFO), basınçlı yaşlandırma kabı (PAV) ve dinamik kayma reometresi (DSR) deneyleri uygulanmıştır. Deneyler sonucunda bitümlü bağlayıcıların sertleşme, yaşlanma, viskozite ve PG sınıfı gibi fiziksel özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As the world population and globalization increase, the importance of transportation services is increasing day by day.The fact that the most intense and continuous human mobility occurs with the highways is the biggest indicator of the importance of highway engineering. There was a need to modify the bitumen in order to increase the performance of asphalt pavements, to minimize the aging process and the deterioration that may occur in the pavement. Within the scope of my thesis study, the effect of waste walnut shell powder on the physical properties of bitumen was investigated. In this direction, pure bitumen with 50/70 penetration was modified with 7%, 10%, 12%, 15% and 17% waste walnut shell powder by weight, and a total of 6 bituminous binders were prepared together with püre bitumen. Penetration, softening point, rotational viscosity(RV), rotational thin-film heating oven (RTFOT), pressure aging vessel tests (PAV) and dynamic shear rheometer (DSR) were applied on the prepared bituminous binders. As a result of the experiments, the physical properties of bituminous binders like hardening, aging, viscosity and PG class were investigated.