Atık ceviz kabuğu ortamında büyütülen Caldibacillus thermoamylovorans'dan lignin peroksidaz enziminin üretimi ile gümüş nanopartiküllerin çevre dostu sentezi
Eco-friendly synthesis of silver nanoparticles using lignin peroxidase produced from Caldibacillus thermoamylovorans and cultivated on waste walnut shell
  1. Tez No: 958916
  2. Yazar: SEFA NUR AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çevrede oluşan biyokütle atıkları arasında lignin önemli bir yer tutmaktadır. Lignini parçalayabilme özelliğine sahip olan enzimlerden biri de lignin peroksidazdır (LiP). Bu çalışmada, farklı bir karbon kaynağı olarak atık ceviz kabuğu kullanılarak LiP enziminin üretimi hedeflenerek yeşil sentez yöntemi ile gümüş nanoparçacıkların (AgNP'lerin) çevre dostu sentezi gerçekleştirilmiştir. Termofilik bir bakteri olan Caldibacillus thermoamylovorans'ın atık ceviz kabukları ortamında büyütülmesiyle enzim üretimi gerçekleştirilmiştir. Böylece, çevresel bir atık olan ceviz kabuğu değerlendirilerek LiP enzimi üretimi gerçekleştirilmiş ve elde edilen enzim daha sonra AgNP'lerin sentezinde kullanılarak bu nanoparçacıkların bazı patojenik bakteriler üzerinde ki antibakteriyel etkisine bakılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lignin has an important place among biomass wastes in the environment. One of the enzymes capable of degrading lignin is lignin peroxidase (LiP). In this study, environmentally friendly synthesis of silver nanoparticles (AgNPs) was realized using the green synthesis method, which targeted the production of LiP enzyme using waste walnut shells as a different carbon source. Enzyme production was realized by growing Caldibacillus thermoamylovorans, a thermophilic bacterium, on waste walnut shells. Thus, LiP enzyme production was realized by utilizing walnut shells, an environmental waste, and the enzyme obtained was then used to synthesize AgNPs to investigate the antibacterial effect of these nanoparticles on some pathogenic bacteria.