Effect of using waste food as a filler on the denture mechanical properties
Atık gıda kullanımının dolgu olarak dolgu üzerine etkisimekanik özellikler
- Tez No: 738828
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son yıllarda, döngüsel ekonomi ve biyoekonomi gibi akıllı politikaların benimsenmesinin yanı sıra finansal ihtiyaçlarla bağlantılı çevre ile ilgili endişeler geniş çapta tartışılmaktadır. Doğal kaynak yönetimi aynı zamanda yeni nesil malzemelerin yaratılmasıyla da sonuçlanmaktadır. Bu bağlamda, doğal-organik dolgu maddeleri içeren polimer kompozitlere ilgi artmaktadır. Bu nedenle, protez kaidesinde kullanıldığında başarılı olan bir materyalin seçimi, kabul edilebilir olmalıdır. hasta için en önemlisi diş teknisyeni olan diş cerrahı tarafından istihdam edilmelidir. Yukarıdakilerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için malzemenin mekanik, kararlı, fiziksel, estetik ve biyolojik özelliklere sahip olması gerekir. Öyle ki, bu çalışmada üç çeşit atık gıdaya dolgu maddesi partikülü (yumurta kabuğu tozu, midye kabuğu tozu, ceviz) eklenmesinin mekanik etkisi incelenmiştir. kabuk tozu) PMMA kompozitine dönüştürüldü. El yatırması tekniği kullanılarak tüm numuneler hazırlanmış, ANOVA analizi ve program ile Taguchi deney tasarımı (L9) kullanılarak anlamlı faktörü ile optimum proses parametreleri belirlenmiştir. (MINITAB 18) dört faktörde: yumurta kabuğu tozunun ağırlık oranı, Midye kabuğu tozunun ağırlık oranı, ceviz kabuğu tozunun ağırlık oranı ve tane boyutu) her faktör için üç seviyeli L9 (34) ortogonal dizilim oluşturmak. Mekanik deneyler yapıldı ve sonuçlar, daha yüksek çekme mukavemeti, eğilme mukavemeti, elastisite modülü, sertlik, darbe mukavemeti, sıkıştırma mukavemeti için optimal parametre kombinasyonlarını ve değerlerini gösteriyor. %16.42 ile %68.01 arasında değişen mekanik nitelikler üzerinde en büyük etkiye sahip midye kabuğudur ve bunu yumurta kabuğu dolgu maddesi takip eder.
Özet (Çeviri)
In recent years, Concerns about the environment linked to financial needs, as well as the adoption of smart policies such as circular economy and bio economy, are widely debated. Natural resource management is also resulting in the creation of new generations of materials. In this context, interest in polymer composites containing natural-organic fillers is increasing.. Thus, selection of a material that succeed when using it in denture base, should be acceptable to be employed by the dental surgeon, the dental who is a technician and most important than that, for the patient. To satisfy all needs of the above, the material must have mechanical, stable, physical, aesthetic and biological properties. So that, in this study, the mechanical effect of add three kinds of waste food as a filler particles (eggshells powder , Musselshell powder, walnut shells powder) to PMMA composite was investigated. By using hand lay-up technique, all samples were prepared, the optimum process parameters with its significant factor was determined by using ANOVA analysis and Taguchi's experimental design (L9) with program (MINITAB 18) at four factors : weight fraction of eggshells powder, weight fraction of Musselshell powder, weight fraction of walnut shells powder and grain size) with three levels for each factor to create L9 (34 ) orthogonal array. The mechanical experiments were carried and the result indicate the optimal parameter combinations and values for higher tensile strength, bending strength, modulus of elasticity, hardness, impact strength ,compression strength. Musselshell has the greatest impact on mechanical qualities, ranging for 16.42 to 68.01% , following by eggshell filler.