Katmanlı üretim teknolojileri ile üretilen giyilebilirlerde hibrit yapıların sürdürülebilir tasarım ve üretim bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of hybrid structures in wearables manufactured with additive manufacturing technologies in terms of sustainable design and manufacturing
  1. Tez No: 744638
  2. Yazar: ŞÜKRAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ONUR TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Sürdürülebilir bir üretim yöntemi olarak kabul edilen katmanlı üretim, moda endüstrisi de dâhil farklı endüstri ve araştırma alanlarında birçok uygulama ile kullanılmaktadır. Tez kapsamında dört araştırma sorusuna yanıt aranmıştır; (1) 3B baskı yöntemi, giyilebilir uygulamalara ne tür bir tasarım yeniliği getirmektedir? (2) Katmanlı üretim, çok malzemeli, çok işlevli, özelleştirilmiş parçalar üretebilmesi bakımından, sürdürülebilir bir üretim yöntemi midir? (3) Tasarım sürecinde, nesnel ve görselleştirme becerilerinin kombinasyonu bakımından, katmanlı üretim ve 3B baskı tasarımı için 3B CAD araçlarının olanakları nelerdir? (4) Katmanlı üretimin avantajları ve kısıtlamaları nelerdir? Sistematik bir literatür incelemesi yoluyla araştırma sorularının tartışılmasına kavramsal bakış sağlanmıştır. Polimer ile üretilen giyilebilir projelerin tasarım analizi, katmanlı üretim tasarımında“biomimetik”yapı özelliklerini belirlemiştir. Sürdürülebilir yaşam döngüsü değerlendirmesi, katmanlı üretim teknolojilerindeki ilerlemeyi ve malzeme inovasyonundaki gelişmeyi netleştirmiştir. Katmanlı üretimin ürün yaşam döngüleri boyunca sunduğu sürdürülebilir çözümler, raporlanarak çalışmada sunulmuştur. Yeni malzemeler ve gelişmiş tasarım yöntemleri,“Katmanlı Üretim için Tasarım”kavramının önünü açmıştır. Bu tasarım yaklaşımı, giyilebilir moda ürünlerinde katmanlı üretimin hibrit malzeme yapıları oluşturmasına olanak tanımaktadır. Katmanlı üretimin tasarım özgürlüğü, özelleştirilmiş tasarım, yüksek karmaşıklık, malzeme verimliliği, güçlü yapılar, düşük hacim, enerji tasarrufu, atık yönetimi gibi konularda görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Additive manufacturing, which is accepted as a sustainable production method, is used with many applications in different industries and research areas, including the fashion industry. Within the scope of the thesis, answers to four research questions were sought; (1) What kind of design innovation does 3D printing bring to wearable applications? (2) Is additive manufacturing a sustainable production method in that it can produce multi-material, multi-functional, customized parts? (3) What are the possibilities of 3D CAD tools for additive manufacturing and 3D print design in terms of the combination of objective and visualization skills in the design process? (4) What are the advantages and limitations of additive manufacturing? A conceptual perspective was provided to the discussion of research questions through a systematic literature review. The design analysis of the wearable projects produced with the polymer determined the“biomimetic”structure properties in the additive manufacturing design. The sustainable life cycle assessment has clarified progress in additive manufacturing technologies and improvement in materials innovation. Sustainable solutions offered by additive manufacturing throughout product life cycles are reported and presented in the study. New materials and advanced design methods have paved the way for the concept of“Design for Additive Manufacturing”. This design approach allows additive manufacturing to create hybrid material structures in wearable fashion products. The design freedom of additive manufacturing can be seen in issues such as customized design, high complexity, material efficiency, strong structures, low volume, energy saving, waste management.