Tıp ve diş hekimliği fakültesi öğrencilerinin benlik saygısı, kaygı düzeyleri ile problem çözme beceri ilişkisinin yapısal eşitlik modellemesi ile incelenmesi
Investigation of factors affecting the levels of problem solving skills by structural equation modeling of school of medicine and dentistry students
- Tez No: 744639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tez çalışmamızda, Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) yöntemini kullanarak Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinde problem çözme becerilerini etkilediği düşünülen“Benlik Saygısı, Durumluk ve Sürekli Kaygı”gibi durumların etkilerini görmek amaçlandı. Bu nedenle 468 Tıp Fakültesi öğrencisi, 133 Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisi olmak üzere toplam 601 öğrenciye ulaşılarak Sosyodemografik bilgi formu yanında Problem Çözme Envanteri, Durumluk ve Sürekli Kaygı ölçekleri ile Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği online olarak uygulandı. Bütün bu ölçeklerin problem çözme becerisi üzerine etkileri YEM kullanılarak incelendi. Bunun sonucunda da benlik saygısı ve durumluk kaygının problem çözme üzerinde direk değil sürekli kaygı üzerinden dolaylı etkisinin olduğu görüldü. YEM sonuçlarına göre özellikle sağlık sektöründe çalışacak öğrenciler için kaygıların problemlere yaklaşım sürecinde etkili olduğu bu konuda mutlaka kaygıları yüksek öğrencilerin bir şeyler yapması gerektiği tespit edildi. Mutlaka bu konuda özel eğitim verilmesi gerekliliği, üniversitede eğitim alınan süre boyunca psikolojik destek dersleri eklenerek eğitimin bir parçası haline getirilmesi gerektiği düşünüldü. Düzgün ve doğru yollarla problem çözen, hastalarına faydalı hekimler yetiştirmek için bu basamağa yapılacak desteğin öneminin, Problem çözme becerisi, bilgi birikimi ve tecrübesi yüksek hekimler sayesinde doğru yönlendirme, hastaların sorunlarına kısa sürede çözümler bulma sonucunda hem hasta memnuniyetinin yükseleceği, ülkemizin sağlık harcamalarının çabuk ve etkili çözümler bulunması sayesinde anlaşılacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to see the effects of situations such as“Self-Esteem, State and Trait Anxiety,”which were thought to affect the problem-solving skills of the School of Medicine and Dentistry students of Suleyman Demirel University using the Structural Equation Modeling (SEM) method. For this reason, a total of 601 students, 468 of whom were students at the School of Medicine, and 133 of them were students at the Dentistry School. They were all reached and asked to fill in a Likert-type form on the Sociodemographic Information Form, as well as the Problem-Solving Inventory, State and Trait Anxiety Scales, and the Rosenberg Self-Esteem Scale, all online. The effects of all these scales on problem-solving skills were examined using SEM analysis. As a result, it was found that self-esteem and state anxiety had an indirect effect on problem-solving but not directly on trait anxiety. According to the results of the SEM, it was determined that taking care of anxiety considerations is an effective approach for tackling problems; this is especially true for those students who have high anxieties that they are going to work in the health sector. Thus, it was thought that the importance of the steps is needed to guide the interns and newly minted physicians who solve patients' problems properly and help them effectively in a very short time, which is very challenging in our country. Therefore, these medical and dental students need to have the right guidance along with highly developed problem-solving skills. That way, they can find solutions to the problems of the patients effectively in a short time. It concluded that it was imperative to give special consideration to this subject, and thus, a decision was made by adding psychological support courses during the period of education at the university.