Spor eğitimi veren yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin boyun eğici davranışları, girişimcilik düzeyleri ve kişilik özelliklerinin bölgelere göre karşılaştırılması
Comparison of submissive behavior, entrepreneurship levels and personality characteristics of students studying in higher education institutions providing sports education by regions
- Tez No: 744695
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, yükseköğretimde spor eğitimi alan öğrencilerin boyun eğici davranışları, girişimcilik düzeyleri ve kişilik özelliklerinin bölgelere ve farklı değişkenlere göre karşılaştırılmasıdır. Çalışmada örneklem grubunu Marmara Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde devlet üniversitelerinde spor eğitimi alan 452 kadın, 629 erkek toplamda 1081 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Savaşır ve Şahin (1997)'ın uyarladığı boyun eğici davranışlar ölçeği, Yılmaz ve Sümbül (2009) tarafından geliştirilen Üniversite Öğrencilerine Yönelik Girişimcilik Ölçeği, Karancı ve ark. (2007) Eysenck Kişilik Envanteri- Gözden Geçirilmiş Kısaltılmış Formunun (EKA-GGK) kullanılmıştır. Veriler SPSS 22 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde t-testi, ANOVA, Post-Hoc ve Pearson Korelasyon testleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, boyun eğici davranışlar ölçeğinde; cinsiyet, bölge, ekonomik destek, sınıf, annenin ev içerisindeki tutumu ve babanın ev içerisindeki tutumu değişkenlerinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Üniversite öğrencilerinin girişimcilik ölçeğinde sınıf ve annenin ev içerisindeki tutumu değişkenlerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Eysenck kişilik ölçeğinde ise yaşanılan bölge ve cinsiyet değişkenlerinde yalan alt boyutunda, ekonomik destek değişkeninde kişilik yalan ve nörotisizm alt boyutlarında, sınıf değişkeninde kişilik yalan ve psikotisizm alt boyutlarında, annelerinin ev içerisindeki tutum değişkenine göre kişilik nörotisizm ve psikotisizm alt boyutlarında, babanın ev içerisindeki tutum değişkenine göre kişilik nörotisizm alt boyutunda, anne eğitim düzeyi değişkeninde kişilik yalan ve psikotisizm alt boyutlarında, baba eğitim düzeyi değişkeninde kişilik dışa dönüklük alt boyutunda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the submissive behaviors, entrepreneurship levels and personality traits of students receiving sports education in higher education according to regions and different variables. The sample group of the research consists of a total of 1081 volunteer students, 452 women and 629 men, who receive sports training at state universities in the Marmara Region and Southeastern Anatolia Region. The submissive behavior scale adapted by Savaşır and Şahin (1997) was used by Yılmaz and Sümbül (2009), Karancı et al. (2007) Eysenck Personality Inventory-Revised Abbreviated Form (ECA-GGK) was used. Data were analyzed with SPSS 22 statistical package program. T-test, ANOVA, Post-Hoc and Pearson Correlation tests were used in the analysis of the data. According to the results of the study, significant differences were found in the submissive behaviors scale in the variables of gender, region, economic support, class, and parental attitude. Significant differences were found in the variables of class and mother's attitude at home in the entrepreneurship scale of university students. In the Eysenck personality scale, there is a lie sub-dimension in the region of residence and gender variables, economic support variable in the personality lie and neuroticism sub-dimensions, and a class variable in the personality lie and personality variable. psychoticism sub-dimensions, personality neuroticism and psychoticism sub-dimensions according to mother's attitude at home, and father's attitude at home variable. gets. Significant differences were found in the variable of maternal education level in the personality neuroticism sub-dimension, in the personality lying and psychotism sub-dimensions, and in the father's education level variable in the personality extraversion sub-dimension.