Ergenlerin aile aidiyeti ve prososyal davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between family belonging and prosocial behaviors of adolescents
  1. Tez No: 744694
  2. Yazar: MUSTAFA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DAŞBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Modernite ile farklılaşan aile sorunları karşısında psikoloji, sosyoloji, sosyal hizmet gibi disiplinlerin tamamı aileyi odak noktasına almıştır. Bu disiplinler arasında konumlanan sosyal hizmet disiplini, sadece aileyi anlama ve analiz etmeye çalışan yaklaşımlardan, aile ile bire bir uygulamada çalışan bir disiplin olması niteliğiyle farklılaşmaktadır. Bu nedenle sosyal hizmet alanına yapılacak katkıların en önemlilerinden birisi aileyi farklı boyutları ile ele alan çalışmalar oluşturmaktadır ve oluşturmaya devam edecektir. Yaşamın önemli bir gelişim periyodu olan ergenlik döneminde, aile aidiyetinin psikolojik ve toplumsal anlamda taşımakta olduğu ehemmiyeti, prososyal katılımın önemi göz önünde bulundurulduğunda, tasarlanan bu araştırmada aile, aile aidiyeti, ergenlik ve prososyal davranışlar üzerinde durulacak, prososyal davranışların aile aidiyeti ve ergenlik ile ilişkiselliği konu edinilerek literatüre katkı sağlanacaktır. Bu çalışmada ergenlerin aile aidiyeti ve prososyal davranışlarının çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farkılılaşmadını öğrenmek ve aile aidiyeti ile prososyal davranışlar arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Konya İli Meram İlçesinde bulunan ortaöğretim düzeyinde eğitim veren devlet okuıllarının 11. ve 12. sınıflarında eğitim gören 205 kadın 195 erkek olmak üzere toplam 400 ergen oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler ergenlere uygulanan Kişisel Bilgi Formu ile Aile Aidiyeti Ölçeği ve Ergen Prososyallik Ölçeğinden elde edilmiştir. Yapılan analizler sonucu elde edilen bulgulara göre cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası, yaşamın çoğunluğunun geçtiği yer, ebeveyn yaşam durumu, ebeveyn birliktelik durumu, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, anne çalışma durumu, algılanan aile tutumu, aile içi şiddete maruz kalma durumu, aile içi şiddete tanık olma durumu, aile ile zaman geçirme sıklığı, akrabalar ile ilişki durumu, başkaları ile kıyaslanma durumu, duygu ve düşünceleri ifade etme durumu, düzenli spor yapma durumu, kültür ve sanat etkinliklerine katılım durumu ile aile aidiyeti arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Cinsiyet, yaş, yaşamın çoğunluğunun geçtiği yer, baba eğitim durumu, algılanan aile tutumu, yapılan iyilğin karşılığını bekleme durumu, problem karşısında takınılan tutum ile prososyal davranışlar arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the face of family problems that differ with modernity, all disciplines such as psychology, sociology and social work have focused on the family. The social work discipline, which is located among these disciplines, differs from the approaches that only try to understand and analyze the family, as it is a discipline that works with the family in one-to-one practice. For this reason, one of the most important contributions to the field of social work is and will continue to create studies that deal with the family with its different dimensions. Considering the psychological and social importance of family belonging in adolescence, which is an important developmental period of life, and the importance of prosocial participation, this research will focus on family, family belonging, adolescence and prosocial behaviors. will contribute to the literature. This study, it is aimed to find out whether the family belonging and prosocial behaviors of adolescents differ according to various variables and to examine the relationship between family belonging and prosocial behaviors. The sample of the study consists of a total of 400 adolescents, 205 females and 195 males, who are studying in the 11th and 12th grades of public schools providing secondary education in Meram District of Konya. The data obtained from the research were obtained from the Personal Information Form, the Family Belonging Scale, and the Adolescent Prosociality Scale, which were applied to adolescents. According to the findings obtained as a result of the analyzes a significant relationship was found between gender, the number of siblings, birth order, place where most of life is spent, parental life status, parental relationship status, mother's education level, father's education level, mother's employment status, perceived family attitude, exposure to domestic violence, the frequency of spending time with the family, the status of relations with relatives, the status of comparison with others, the status of expressing feelings and thoughts, the status of regular sports, participation in cultural and artistic activities and family belonging. A significant relationship was found between gender, age, place where most of life was spent, father's education level, perceived family attitude, the expectation of a favor in return, attitude towards the problem, and prosocial behaviors.