İbnü'l-Melahimi'de lutuf teorisi
The theory of lutuf in Ibnu'l-Melahimi
  1. Tez No: 744758
  2. Yazar: ESMA DALMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ÖZDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kelam Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kulu iman etmeye yönlendiren, isyan etmesini engellemeye sevk eden motiv olarak ifade edilen lutuf, Allah'ın bütün fiillerinin hasen olmasının ve kabih bir fiil yaratmamasının bir gereği olarak ortaya konmuştur. Lutuf teorisinin bilhassa sistem içerisinde önemli bir yer edinmesinin sebebi de budur. Zira lutuf, âlemde meydana gelen ve insanları derinden yaralayan acıların, ölümlerin ve kötülüklerin bir çeşit izahıdır. Bu izahın temel yapı taşı ise, ivazlardır. Dolayısıyla dünyadaki kötülükler, lutuf olmaları ve karşılığında ivaz verilmesi sebebiyle kötülük olmaktan çıkıp, hasen bir nitelik kazanmaktadır. Ayrıca İbnü'l-Melâhimî (ö. 536/1141) ecel, rızık, fiyatlar ve dünyevî aslahı da lutuf başlığı altında ele almış ve bu konuların Allah'a itaat etmeye sevk edici olmaları yönüyle Allah'ın insana yönelik yardımı olduğunu zikrederek, lutfun ilâhî adalet anlayışının tamamlayıcı bir cüz'ü olduğuna vurgu yapmıştır.
Özet (Çeviri)
The grace, which is expressed as the motive that guides the servant to believe and prevents him from rebelling, has been put forward as a requirement that all of the actions of Allah are good and that he does not create an evil act. This is the reason why the theory of grace has an important place in the system. Because grace is a kind of explanation of the suffering, death and evil that occur in the world which deeply hurt people. The basic building block of this explanation is the compensation. Therefore, the evils in the world cease to be evil because they are gracesand in return, they take good quality on. In addition, Ibn al-Malahimi dealt with death, sustenance, prices and the most benefitial worldly things under the title of grace, mentioning that these issues are God's help to man as they lead to obedience to God, and emphasized that grace is a complementary part of the understanding of the divine justice.