Safeguarding free market relations in and beyond the national borders: The integration of the Turkish economy in the post-1980 period, and the co-assistance between the turkish state and the IMF
Serbest piyasa ilişkilerinin ulusal sınırlar içinde ve dışında korunması: 1980 sonrası dönemde Türkiye ekonomisinin entegrasyonu ve Türkiye Devleti ile IMF arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 744759
  2. Yazar: ÖZGÜN SARIMEHMET DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ROB AITKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of York
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye devletinin ulusal ekonominin küresel piyasaya entegrasyonu sürecindeki rolünü ve işlevini incelemekte; bu süreçle IMF ile ilişkileri değerlendirmektedir. Buna yönelik olarak, devlet-sermaye ilişkileri, ulusal devletin tanımı ve devletin devletlerarası sistem içindeki konumu üzerine odaklanmaktadır. Bu eksende ulusal devlet kapitalist biçimin bir uğrağı olmakta; serbest piyasa ilişkilerini korumak ve gözetmek rolünü üstlenmektedir. Küresel ölçekte sermaye birikimi yalnızca piyasaların dışa açılımı ile mümkün olduğundan, ulusal ekonominin küresel piyasaya entegrasyonu da gerekli olmaktadır. Ulusal devlet bu süreçte yalnız hareket etmemektedir. Uluslararası finansal örgütlerle karşılıklı destekleme ilişkisi içinde olduğundan, finansal serbestleşmenin getirdiği zorluk azalmakta, küresel piyasa güvenliği artmaktadır. Bu tez, Türkiye ekonomisinin entegrasyonu sürecini, 1980 sonrası liberalizasyon döneminde Türkiye devleti ile IMF arasındaki karşılıklı destekleme ilişkisi içinde analiz etmektedir. Bu dönemde devletin ekonomi politikasının, güç odaklarının değişen çıkarları çerçevesinde ithal ikamecilikten ihracata yönelik uygulamalara kaydığı görülmektedir. Ana hatlarıyla bu çalışma, Türkiye devletinin serbest piyasa ilişkilerini ulusal sınırlar dahilinde ve ötesinde korumak ve gözetmek üzere hareket ettiğini; küresel piyasaya entegrasyon sürecinde IMF tarafından zorlanmadığını ancak desteklendiğini savlamaktadır. Kapitalist devlet tarafsız bir organizma olarak düşünülmemektedir; kapitalist toplumda ulusal devletin ekonomiyi düzenlemesi bir söylenti olmanın ötesine gidememektedir.
Özet (Çeviri)
This paper addresses the role and functioning of the Turkish state in the integration of national economy with the global market, and the relations with the IMF in this process. It aims to clarify this role by focusing on the state-economy relation, the definition of the national state, and the understanding of it within the interstate system. In this context, I will argue that the national state is one of the moments of capitalist form - where the other one is the economy - and it functions within the capitalist social form in order to protect and safeguard free market relations. This requires the integration of the national economy into the global market since in the context of globalisation the accumulation of capital is only possible through the opening- up of markets. I will suggest that the national state is not on its own in this process. International financial institutions are in co-assistance with the national states in order to reduce the pain of financial liberalisation, and ensure the security of the global market. This paper analyses the integration of the Turkish economy that has been achieved by the co-assistance of the Turkish state and the IMF in the post-1980 liberalisation period. I will indicate that the changing interests of the power bloc initiated a shift in the state's economic policy from import-substitution to export-orientation in these years. The key point of this study is that the Turkish state functions to safeguard and protect free market relations both in and beyond its borders, and it is not forced but assisted by the IMF to integrate into the world market. It is not a neutral body but a capitalist state, and the national state's regulation of the economy is no more than a myth in capitalist societies.