Türkiye'de 2017 – 2021 yılları arasında uluslararası denizyolu taşımacılığının uluslararası ticaretteki yeri ve önemi
The place and importance of international trade in international maritime transportation between 2017-2021 in turkey
- Tez No: 744774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERVİN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Uluslararası denizyolu taşımacılığı, devletlerin ekonomilerinin gelişmesinde , politik ve sosyal olayların düzenlenmesinde ve süreç içerisinde şekil almasında çok büyük öneme sahip olmaktadır. Bunun en büyük kanıtı olarak ülke nüfuslarının deniz kıyılarında ve limanların etraflarında yoğunluk göstermeleri belirtilebilir. Bu kesinlikle tesadüfi bir durum değildir. Ülkelerin sahip oldukları deniz kıyıları ülkelerin gelişmesinde ve ülke halkının refah düzeyinin yükselmesinde katalizör görevi görmüştür. Günümüz dünyasında da bu durum farklılık göstermemektedir. Uluslararası denizyolu taşımacılığının sorunsuz ve aksaksız yürütülmesini amaçlayan ülkeler, güçlü bir donanma oluşturmayı amaç edinmekte ve ticaret rotalarını bu şekilde korumaktadırlar. Denizyolu taşımacılığı önemini sürdürmekte ve gün geçtikçe denizyolunun taşıdığı ürün miktarı artış göstermektedir. Günümüzde uluslararası denizyolu taşımacılığı modu ile yapılan ticari aktiviteler aynı zamanda, devletlerin uluslararası ticaretlerindeki durumlarına ayna tutmaktadır. Bu tez çalışması, denizyolu taşımacılığı konusu alanındaki araştırmaları göz önünde bulundurarak uluslararası denizyolu taşımacılığının Türkiye'nin limanları bazında uluslararası ticaretindeki yerini ve önemini ortaya koymak amacıyla oluşturulmuştur. Bu amaçla ilk bölümde Lojistik kavramına ve denizyolu taşımacılığı ve tarihçesine değinilmiştir. Uluslararası denizyolu taşımacılığı diğer taşımacılık modlarıyla kıyaslanarak avantajlarına ve dezavantajlarına vurgu yapılmıştır. İkinci bölümde ise uluslararası denizyolu taşımacılığının devlet ekonomisinin üstündeki ektilerine değinilmiş ve ulusluslararası ticaret ile devlet ekonomilerinin ilişkileri ele alınmıştır. Son bölümde ise Türkiye'deki uluslararası denizyolu taşımacılığının uluslararası ticaretteki yeri ve önemi ile alakalı ampirik bir araştırmayla incelenmiştir. Tez çalışmasının araştırma bölümünde, Anova analizine başvurulmuştur. Yapılan analizler sonucunda Türkiye limanları arasında toplam ihracat ve ithalat verileri değişkeni seneler içerisinde incelendiğinde anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
International maritime transport is of great importance in the development of the economies of the scales, in the regulation of political and social events and in shaping them in the process. As the proof of this, it can be stated that the population of the country is concentrated on the sea coasts and around the ports. The sea coasts of the countries have acted as a catalyst for the development of the states and increase the welfare level of the people in country. In today's world, this situation is no different. Countries aiming the smooth and uninterrupted conduct of international maritime transport. Thus they are aiming to establish a strong navy and protect their trade routes in this way. Maritime transportation continues to be important and the amount of products carried by the seaway is increasing day by day. Today, commercial activities carried out with the international maritime transport mode also mirror the situation of states in their international trade. This thesis research was created in order to reveal the place and importance of international maritime transport in Turkey's international trade, taking into account the researches in the field of maritime transport. For this purpose, in the first part, the concept of logistics and maritime transport and its history are mentioned. The advantages and disadvantages of international maritime transportation are compared with other transportation modes. In the second part, the effects of international maritime transport on the state economy are mentioned and the relations between international trade and state economies are discussed. In the last part, the place and importance of international maritime transport in Turkey in international trade has been examined with an empirical research.In the research part of the thesis, ANOVA analysis was applied. As a result of the analyzes made, significant differences were observed when the total export and import data variable between Turkish ports was examined over the years.