Examining the qualification and values expected of project managers in the construction industry
İnşaat sektöründe proje müdürülerinin sahip olması beklenen nitelik ve değerlerin incelenmesi
- Tez No: 744773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF ONUR UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Proje Yöneticisi, inşaat sektörü yapımlarında kusursuz bir rol oynamıştır. Proje yöneticisi ve ekibinin projenin müşteri memnuniyetinde (maliyet, kalite ve zaman) tamamlanmasına yönelik uyguladığı yöntem ve becerilere tüm temel yapı anahtarı dahil olmuştur. Pek çok proje yöneticisi arzu edilen bir düzeye ulaşmak için mücadele etmektedir ancak proje yönetimi becerileri, araçları ve uygulamaları sınırlıdır. İnşaatta proje yöneticisi, projenin tamamlanmasına rehberlik eden faaliyet merkezidir. Ancak pek çok proje, çeşitli faktörler nedeniyle çeşitli proje yöneticilerinin performansı konusunda zorluk yaşıyordu ve bazı kişiler proje yöneticisinin ne yaptığını net bir şekilde anlamıyor. Birçok kişi, bir proje yöneticisinin işinin, özellikle proje devam ederken, işi izlemekle sınırlı olduğuna inanır, ancak bir proje yöneticisinin işi çok daha geniştir ve inşaat başlamadan önce başlar.Bu çalışma, inşaat sektöründe proje yöneticisi değerlerini ve her proje yöneticisinin bunları yüksek bir yeterlilik düzeyinde başarmak için nasıl çaba göstermesi gerektiğini tanımlar. İnşaat sektörünün bu iddia hakkındaki düşünce ve görüşlerini belirlemek için, kökten nicel bir çalışma yapılmış ve inşaat proje yönetim yöntemleri incelenmiştir. Projenin başarısını ve projede görevleri iyi anlayan ve değerlerini gösteren uygun bir proje yöneticisi kullanmanın elde edilen faydalarını sürdürmek için inşaatın tüm aşamalarında nasıl kullanılabileceği incelenmiştir. İnşaat ve danışmanlık şirketlerinde farklı personel tarafından yürütülmüştür. Anketler için Likert ölçeğinin kullanılması, anket yapılacak kişi sayısını bir güven düzeyiyle tahmin etmeye yönelik bir formül olmuştur. Araştırma, bir proje yöneticisinin rolünü ve yetkin bir inşaat projesi yöneticisi için gerekli becerileri ve bir inşaat projesiyle ilgili eylemlerinin faydalarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Project Manager has shown an impeccable role in construction industry productions, whereby all main keys of construction are influenced by the methods and skills that the project manager and his/her team implement into the completion of the project at client satisfaction (cost, quality and time). Many project managers have been struggling to achieve a desirable level but the project management skills, appliances and implementations are limited. In construction, the project manager is the centre of activity, guiding the project to completion. However, many projects have struggled with the performance of various project managers due to a variety of factors, and some people do not have a clear understanding of what a project manager does. Many people believe that a project manager's job is limited to monitoring work, especially when the project is in progress, but a project manager's job is much broader and begins before construction begins. This study defines project manager values in the construction industry and how each project manager should strive to achieve them at a high level of competence. To learn more about the construction industry's ideas and opinions on this topic, A quantitative study was conducted from beginning to end, analysing construction project management methods and how they can be used in all stages of construction to ensure project success, as well as the advantages of hiring a project manager who understands the tasks and demonstrates his or her values. Several employees of construction and consultancy firms carried it out. A formula for predicting the number of individuals to be surveyed with a confidence level using the Likert scale for questionnaires. The study examines the responsibilities of a project manager, as well as the skills required of a competent construction project manager, as well as the benefits of his or her activities on a construction project.