A novel iterated integer linear programming approach for IEEE 802.1time sensitive network scheduling
IEEE 802.1 zaman hassas ağ çizelgelemesi için özgün yinelemelitamsayı doğrusal programlama yaklaşımı
- Tez No: 744779
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK CEVHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Deterministik iletişim, endüstriyel otomasyon ve araç-içi iletişim ağları gibi Siber Fiziksel Sistemler için artan bir öneme sahiptir. IEEE 802.1 Zaman Hassas Haberleşme Görev Takımı, düşük maliyeti ve yüksek bant genişliği nedeniyle Ethernet tabanlı deter- ministik iletişim teknolojilerinin standardizasyonu sürecine öncülük etmektedir. Yinelemeli Tamsayı Doğrusal Programlama (Y-TDP), trafik akışlarının kümesini her biri ayrık olarak çözülen bölütlere ayırarak, yüksek NP-Zor zamansal karmaşıklığa sahip olan 802.1Qbv uyumlu 802.1 Zaman Hassas Ağ (ZHA) çizelgelemesinin hesaplanması probleminin ölçek- lenebilirliğini arttırmayı hedefleyen bir yaklaşımdır. Bu tezde, kuyruk gecikmelerini ortadan kaldıran ZHA çizelgelemesi için iletişim kısıtları tanımlanarak, ZHA çizelgelenebilirliğini iyileştirmek için ayrık bölütlerin işlem sırasını akıllıca belirleyen özgün bir Y-TDP tabanlı Çizelgeleme Prosedürü (S-YTÇ) önerilmekte ve önerilen yöntemin başarımı çeşitli çizge bölütleme metodları kullanılarak analiz edilmektedir. Deney sonuçları, önerilen yaklaşımın yaklaşık aynı koşum süreleri içinde, geleneksel yaklaşıma kıyasla trafik akış senaryolarının çoğunda 6 kat daha iyi başarım elde ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Deterministic communication plays an increasingly important role for Cyber Physical Systems such as industrial automation and in-vehicle communication networks. IEEE 802.1 Time Sensitive Networking (TSN) task group leads an initiative to define common standards for Ethernet- based deterministic communications due to its low-cost and high band- width. Iterated ILP-based TSN scheduling (IIS) is an approach to enhance the scalability of an ILP computation to solve the NP-hard 802.1Qbv-compliant TSN scheduling problem where the set of streams are divided into disjoint partitions which are iteratively solved. In this work, defining the communication constraints for no-wait TSN scheduling, we propose a novel IIS procedure (O-IIS) which intelligently determines the processing order of the disjoint parti- tions in order to enhance TSN schedulability, and evaluate the performance of O-IIS using various partitioning schemes. Experimental results show that O- IIS achieves up to a six times better performance almost in all traffic scenarios compared to conventional IIS within nearly the same amount of execution time.