Tekstil yüzeylerinde manipülasyon ve giyilebilir sanat bağlamında form arayışları
Manipulation on textile surfaces and seeking for forms in the context of wearable art
- Tez No: 744823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA KOZBEKÇİ AYRANPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Tekstil sanatının plastik sanatlar içerisinde yer edinebilmesi, giyilebilir sanatın ortaya çıkışını hazırlayan Art & Crafts, Art Nouveau ve Bauhaus ekolü gibi hareketlerin zanaatın sanattan ayrı tutulamayacağını savunmasıyla olmuştur. Tekstil yüzeylerinde manipülasyon uygulamaları yoğun zanaat süreçlerine dayanan, birçok tekstil tekniğini uygulama becerisi gerektiren uygulamalardır. Bu yönüyle giyilebilir sanatın felsefesiyle yakından ilişkisi bulunmaktadır. Tekstil yüzeylerinde manipülasyon ve giyilebilir sanat alanındaki giysi formlarını inceleyen bu çalışmanın amacı, manipülasyonda kullanılan geleneksel tekstil teknikleri ve deneysel yöntemlerin giyilebilir sanatla ulaşılmaya çalışılan el emeği sürecine hizmet ediyor oluşunu irdelemek ve sanatsal yüzeylerle giyilebilir sanata uygun formların nasıl yakalanabileceğini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda öncelikle tekstil yüzeylerinin manipülasyonunda kullanılan geleneksel ve deneysel teknik, yöntem ve araçlar incelenmiş, tekstil sanatçılarının yüzeyleri üzerinden örneklerle açıklanmıştır. Sonrasında giyilebilir sanatın zanaat ve moda ilişkisi üzerinden kullanılan giysi formları üzerinde durulmuştur. Tekstil sanatçı ve tasarımcılarının manipülasyon yüzeyleriyle giyilebilir sanat bağlamında kullanmayı tercih ettikleri formlar eserleri üzerinden incelenmiştir. Konunun pekiştirilmesi ve sanat ürünü ortaya koyma amacıyla birçok teknikle yüzey manipülasyon çalışmaları yapılmış, en son büyük dikdörtgen biçiminde hazırlanan yüzeyler mümkün olan en az kesik ve dikişle giyilebilir sanat formuna dönüştürülmüştür. Bu çalışma ile literatür ve uygulama bölümlerinde adım adım anlatılan manipülasyon teknikleriyle ve giyilebilir sanat formlarına ulaşmayı irdeleyen yapısıyla öğretici bir kaynak olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fact that textile art has gained a place in the plastic arts has been due to the movements of Art & Crafts, Art Nouveau and the Bauhaus school, which prepared the emergence of wearable art, arguing that craft cannot be separated from art. Manipulation practices on textile surfaces are art works that are based on intensive craft processes and require the ability to apply many textile techniques. In this respect, it has a close relation with the philosophy of wearable art. The aim of this study, which examines manipulation on textile surfaces and clothing forms in the field of wearable art, is to research the traditional textile techniques and experimental methods used in manipulation to serve the manual labor process that is tried to be achieved with wearable art, and to reveal how forms become suitable for wearable art can be acquired on artistic surfaces. On this basis, the traditional and experimental techniques, methods and tools used in the manipulation of textile surfaces are primarily examined and explained with various practices of textile artists. Subsequently, the clothing forms used through the craft and fashion relationship of wearable art are emphasized. The forms that textile artists and designers prefer to use in the context of wearable art with manipulation surfaces have been studied through their works. In order to enhance the subject and create a piece of art, surface manipulation studies have been carried out with many techniques, and the surfaces prepared in the form of a large rectangle have been transformed into a wearable art form with the least possible cuts and stitches. Throughout this study, as a certain framework, it is aimed to be an instructive resource with the manipulation techniques described step by step in the sections of literature and practice that addresses how to reach wearable art forms.