Tekstil yüzeylerinde lazer aşındırmanın ink-jet baskı uygulamalarına etkilerinin incelenmesi ve koleksiyon tasarımı
Investigation of laser etching effects on ink-jet printing applications of textiles and collection design studies
- Tez No: 854899
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE FERİHA AKPINARLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Teknolojide yaşanan tüm gelişmelerden doğrudan etkilenen tekstil endüstrisinde yenilikçi teknolojiler, tasarım yaklaşımları ve sürdürülebilirlik ile ilgili de yepyeni perspektifler kazandırmaktadır. Günümüzde tekstil baskı endüstrisinin vazgeçilmez bir parçası haline gelen dijital baskı teknolojileri ve tekstil yüzeylerinin işlenmesinde, yaygın olarak kullanılan lazer teknolojileri su ve kimyasal tüketimi ve atık üretimi açısından ekolojik, hazırlık ve uygulama süreçleri bakımından hızlı ve ekonomik, bilgisayar destekli tasarım sistemleriyle entegrasyonu bakımından yaratıcı çalışmalara imkân tanıyan teknolojilerdir. Mühendislik ve tasarım disiplinlerinin ortak paydasında tekstil tasarımına yönelik bir yaklaşım sunan bu çalışmada CO2 lazer aşındırma yöntemiyle pamuklu ve yünlü kumaşların yüzeyleri aşındırıldıktan sonra pigment mürekkepli ink-jet baskı uygulamaları gerçekleştirilmiş ve lazer uygulamasının teknik ve görsel açıdan etkileri çeşitli testlerle değerlendirilmiş, elde edilen görsel etkilerden faydalanılarak yaratıcı tasarım çalışmaları yapılarak desen koleksiyonu oluşturulmuştur. Temel olarak dört ana bölümden oluşan çalışmanın ilk aşamasında detaylı bir literatür taraması ile problem durumu belirlenmiş ikinci aşamasında lazer aşındırmanın kumaşların pigment ink-jet baskı uygulamaları üzerindeki teknik ve görsel etkilerinin incelendiği deneysel çalışmalarla teknik veriler toplanmış, aynı zamanda trend kaynakları üzerinden gerçekleştirilen dokuman analizleri ile ilham kaynağı araştırmaları yapılarak tasarım verileri toplanmıştır. Üçüncü aşamada teknik veriler ve tasarım verileri analiz edilmiştir. Son aşamada teknik veriler ve tasarım verilerinin tasarım öngörüsü olarak ele alındığı sistematik bir tasarım çalışması gerçekleştirilerek desen koleksiyonu hazırlanmıştır. Çalışmanın sonuçları bir ön işlem olarak pamuklu ve yünlü kumaşlara uygulanan lazer aşındırmanın pigment mürekkeplerle yapılan ink-jet baskı uygulamalarında baskı kalitesinde olumlu etkiler sağladığı ve bu yöntemin yaratıcı tekstil desen tasarım faaliyetlerinde bir alternatif olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Innovative technologies offer brand new perspectives in terms of design and sustainability in the textile industry, which is directly affected by all developments in technology. Digital printing technologies and laser technologies, which have become an indispensable part of today's textile industry, are both ecological in terms of water, chemical consumption and waste production, fast and economical in terms of preparation and application processes and enabling creative work in terms of integration with computer-aided design systems. In this study, which offers a perspective on the textile design process with a common approach of engineering and design disciplines, pigment ink ink-jet printing applications were carried out after the surfaces of cotton and woolen fabrics were etched with the CO2 laser etching method. The technical and visual effects of laser etching on digital printing applications were evaluated with various tests, creative designs were made, and a pattern collection was created by using the visual effects obtained. In the first stage of the study, which basically consists of four main parts, the problem situation was determined with a detailed literature review. In the second stage, technical data was collected through experimental studies examining the technical and visual effects of laser etching on pigment inkjet printing applications of fabrics. At this stage, design data was also collected by conducting inspiration source research and document analysis through trend sources. In the third stage, technical data and design data were analyzed. In the final stage, a systematic design study was carried out in which technical and design data were taken as design foresight and the pattern collection was prepared. The results of the study revealed that laser etching applied to cotton and woolen fabrics as a pre-treatment provides positive effects on print quality in ink-jet printing applications with pigment inks and that this method can be an alternative in creative textile pattern design activities.