Postmodern dönemde sanatsal bir ifade aracı olarak dikiş ve tekniklerinin plastik sanatlardaki yeri
The place of sewing and its techniques in plastic arts as an instrument of artistic expression in the postmodern period
- Tez No: 858868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜRGÜLER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, sanatçıların tekstil malzemeleri ve dikiş ve tekniklerine yaklaşımı incelenmiştir. Özellikle 20. yüzyılın başlarından itibaren sanat dışı teknik ve malzemelerin, sanat alanında kullanımı artmaya başlamış, buna bağlı olarak yeni sanat ve ifade biçimleri ortaya çıkmıştır. 1950' li yıllarda tekstil malzemeleri ve tekstil temelli teknikler, geleneksel sanatın bir alt dalı olarak ele alınırken, 1980' li yıllardan itibaren postmodernizm ve çağdaş sanatın bir parçası olarak tekstil sanatında da kendine yer bulmuştur. Tekstil malzemeleri ve dikiş teknikleri, çeşitli zanaat alanlarında birleştirme ve süsleme amacıyla kullanılmaktadır. Farklı disiplinlerde çalışan sanatçıların bu tekniklere yaklaşımında, yapısal ve estetik zenginlikleri etkili olmaktadır. Dikiş ve teknikleri, sanatsal üretim aracı olarak kullanılmasıyla beraber yeni anlamlar ve işlevler de kazanmıştır. Görsel ve işlevsel anlamları bakımından; metafor, göstergebilim, manipülasyon tekniği, deneysel teknik olmak üzere sanatçıların elinde yeniden şekillenerek üretim aracı olmanın ötesine geçmiştir. Sanatçı ve tasarımcılar için sınırsız bir malzeme ve teknik olarak kullanılması bakımından; disiplinlerarası bir anlam kazanarak,sanat ve zanaat kesişiminde varlığını sürdürmektedir. El, göz ve hayal gücünün yaratım sürecinde beraber çalıştığı duyusal ve duygusal senkron söz konusu olmaktadır. Renk, form ve doku, tekstilin estetik özelliklerini oluştururken, insan algısı ve belleği üzerinde de etkiler yaratmaktadır. Giysiler örtünme amacı dışında farklı anlamlar da ifade etmektedir. Giysilerin bireyler için kendini ifade etme ve dikkat çekme gibi farklı amaçlarla kullanılması Postmodern Dönemin etkilerinden biridir. Özellikle giysi tasarımında yer alan detaylarda, moda ve plastik sanatlar etkileşime girmektedir. Bu durum, sanat ve moda alanlarının, giysi tasarımında ortak çalışmalarını desteklemektedir. xiv Bu çalışmada dikiş ve teknikleri kullanılarak, 10 adet tekstil yüzeyi çalışması ve 10 adet giysi tasarımından oluşan koleksiyon hazırlanmıştır. Koleksiyon çalışmalarında dikiş ve teknikleri, sadece birleştirmek için değil, yüzeylerde renk, hareket, boyut gibi etkileri oluşturmak için de kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the approach of artists to textile materials, sewing and its techniques was examined. Especially since the beginning of the 20th century, the use of non-art techniques and materials in the field of art has started to increase accordingly new forms of art and expression have emerged. While textile materials and textilebased techniques were considered as a sub-branch of traditional art in the 1950s, they have found a place in textile art as a part of postmodernism and modern art since the 1980s. Textile materials and sewing techniques are used for joining and decoration in various craft fields. The approach of artists working in different disciplines to these techniques has been influenced by their structural and aesthetic richness. Sewing and its techniques have gained new meanings and functions with their use as a means of artistic production. In terms of their visual and functional meanings; metaphor, semiotics, manipulation technique, experimental technique, they have been reshaped in the hands of artists and have gone beyond being a means of production. Textile materials and sewing techniques continue to exist at the intersection of art and craft by gaining an interdisciplinary meaning in terms of its use as an unlimited material and technique for artists and designers. There is a sensory and emotional synchrony in which the hand, eye and imagination work together in the creation process. While color, form and texture constitute the aesthetic characteristics of textiles, they also create effects on human perception and memory. xvi Garments also express different meanings other than the purpose of coverage. The use of garments for different purposes such as self-expression and attracting attention for individuals is one of the effects of the postmodern period. Especially in the details of designing garments, fashion and plastic arts interact. This situation supports the collaborative work of art and fashion fields in designing garments. In this study, a collection of 10 textile surface works and 10 garment designs were prepared using stitching and its techniques. In the collection works, stitching and its techniques were used not only for joining but also for creating effects like color, movement and dimension on the surfaces