Sanal organizasyonlarda örgüt kültürü ve sosyal sürdürülebilirlik: B2C şirketleri üzerine nicel bir araştırma
Organizational culture and social sustainability in virtual organizations: A quantitative research on B2C companies
- Tez No: 744828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında, sanal organizasyonlar, örgüt kültürü, sosyal sürdürülebilirlik kavramları ve bu kavramların birbirleriyle olan ilişkileri incelenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, sanal organizasyonlardaki örgüt kültürünün sosyal sürdürülebilirlik üzerindeki etkisini inceleyerek aralarındaki özdeşleşmeyi tespit edebilmektir. Bu araştırmanın kapsamını, online sistemler içerisinde faaliyet gösteren hizmet rolü B2C (Business to Customer) olan e-ticaret şirketleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi seçilmiştir ve e ticaret şirket çalışanlarından 304 kişiden kolayda örneklem kapsamında anket toplanmıştır. Araştırma evrenini, sanal organizasyonlarda faaliyet gösteren çalışanlar oluşturmaktadır. Anket formu Sosyal Sürdürülebilirlik Ölçeği ve de Örgüt Kültürü ölçeğinden oluşmaktadır. Verilerin analizi SPSS programı ile analiz edilmştir Araştırma sonucunda sanal organizasyonlarda örgüt kültürünin sosyal sürdürülebilirlik algısını etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concepts of virtual organizations, organizational culture, social sustainability and the relations of these concepts with each other are examined. The main purpose of this study is to determine the identification between them by examining the effect of organizational culture in virtual organizations on social sustainability. The scope of this research consists of e-commerce companies operating in online systems, whose service role is B2C (Business to Customer). The survey method was chosen as the data collection method in the research, and a survey was collected from 304 employees of the e-commerce company within the scope of the sample easily. The research universe consists of employees working in virtual organizations. The questionnaire form consists of the Social Sustainability Scale and the Organizational Culture scale. The analysis of the data was analyzed with the SPSS program. As a result of the research, it was determined that the organizational culture in virtual organizations affects the perception of social sustainability.