Karapınar tülü dokumaları
The Tülü weavings of Karapınar
- Tez No: 74485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİRDEVS TIRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Dokumaları ve Örgüleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
ÖZET Geleneksel Türk dokumaları arasında büyük önem taşıyan tülü dokumalar araştırma konusu olarak belirlenmiştir. Karapınar yöresinde dokunduğu tespit edilen 60 örnek ile ya pılan bu araştırmada geleneksel dokumalarımız içerisinde yer alan tülü dokumalar, incelenerek gruplandırılmış ve bezeme özellikleri be lirtilmeye çalışılmıştır. Geleneksel dokuma teknikleri ve desen özellikleri günümüzde pekçok tasarımcıya esin kaynağı olabilmekte, yeni tasarımlar oluş turarak halkın beğenisine sunulmakta ve bu sayede geleneksel do kumalarımızın yaşamasına katkı sağlamışlardır. Bu çalışmada tülü örnekleri, bir bilim disiplini içerisinde ele alınarak incelenmeye çalışılmış ve konu ile ilgilenenlere bu çalışmanın kaynak teşkil edeceği düşünülmüştür. Araştırmanın giriş bölümünde, araştırmanın amacı ve önemi üzerinde durulmuş, ikinci bölümde sınırı ve araştırmada izlenen metod açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Türk dokumacılığı dönemlere ayrılarak bilgi verilmiş; dördüncü bölümde ise Türk dokuma sanatında tülü ve çe şitlerinin tanımı, tarihçesi anlatılmaya çalışılmıştır. Örnekler bölümünde gözlem fişleri aracılığı ile incelenen tü mlerin özellikleri tablolara dökülmüş ve frekans dağılımları ha zırlanmıştır. Araştırmanın son bölümünde, yazılı kaynaklardaki tanımlar ile grafik verilerinden bir sentez yapılarak tülü dokumalar hakkında genel bir sonuca varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY“Tülü”weaving, having significant importance among the Tra ditional Turkish weaving, has been selected as a research subject. In this study realized by 60 samples which were weaved in Ka rapınar,“Tülü”weavings, among our traditional ones, have been clas sified and their adorning characteristics have been tried to mention. Traditional weaving techniques and design characteristics could be source of inspiration for many designers, and they have hel ped the surviving of our tradational weaving by setting new designs and by presenting people. In this study,“Tülü”samples have been tried to examine in a scientific discipline and it has been thought that this study will be a source for the ones interested in the subject. In the first part of the research, the aim and the importance of t it have been mentioned and the limits and the method used in the study have been clarified in the second part. In the third part, some information has been given by dividing the Turkish weaving into periods. Moreover, in the forth part, the de finition and the history of Tülü and its kinds in Turkish Weaving Art has been tried to examine. In the samples part, the classifications of“Tülü's”examined have been grouped and their frequency ranges have been prepared. In the last part, by synthesing from grafical inputs and the descriptions in written documentaries, it has been tried to conclude about“Tülü”weavings.