Profesyonel futbolcu sözleşmesinin feshi nedenleri, opsiyon hakları ve futbolculara verilen para cezaları
Causes for the termination of professional football player contracts, option rights and fines imposed on players
  1. Tez No: 744850
  2. Yazar: İSMET BUMİN KAPULLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Futbol, yaklaşık dört yüzyıl önce yazılı kaynaklara giren, dünyanın neredeyse bütün ülkelerinde oynanan ve bunların büyük kısmında toplum ilgisi ile endüstrileşmiş bir spor alanıdır. Futbolun endüstrileşmesi, bu sporun profesyonel olarak yapılmasına ve bunun bir tezahürü olarak, ulusal ve uluslararası bazda yetkili kuruluşlar tarafından düzenlenmesi gereken bir sektör halinde gelmiştir. Bu düzenlemeler kapsamında profesyonel bir spor dalı haline gelen futbolda, futbolcu ile kulüplerin ilişkileri diğer işveren işçi ilişkilerinden belirgin şekilde ayrılmakta olup, bunlar arasında çıkan ve sayıları yılda bini geçen uyuşmazlıklar, bunlara ilişkin kendine özgü düzenlemeler ve futbolun özgüllüğü çerçevesinde çözümlenmektedir. Bu çalışmada; profesyonel futbolcu sözleşmesi ile bu sözleşmenin tarafları arasında çıkan uyuşmazlıkların birçoğunun temelinde yatan profesyonel futbolcu sözleşmenin feshi nedenleri ve bunlar arasından futbolcuların A takımdan ayrılması hali, profesyonel futbolcu sözleşmeleri altında taraflara tanınan opsiyon hakları ve belirli şartların gerçekleşmesi ile kendiliğinden yürürlüğe giren opsiyonlar ile kulüpler tarafından futbolculara verilen para cezaları, yargı mercileri, TFF ve FIFA kurulları ile CAS tarafından bu konular hakkında verilmiş kararlarda tartışılan hususlar da dikkate alınarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Football, which was put in records over four centuries ago, is a line of sports that is being exercised in almost all countries of the world and that has been industrialized in most of these countries in line with the interest of the community. The industrialization of football results it being exercised professionally and as a consequence of it, being a sector, which must be regulated on national and international basis by the competent authorities. The employment relations in football, which became a professional branch of sports in accordance with the regulations of the referred authorities, differ significantly from those in other areas of labour and the disputes arising in this area, which exceed a thousand in number annually, are being resolved in accordance with the specificity of sport, as well as the sui generis regulations relating to them. The professional player contracts, causes for its unilateral termination and the matter of the players' exclusion from A team as a ground for most of the disputes arising between its parties, option rights granted to its parties under the professional player contracts, as well as automatic options which operate in case of the realization of certain conditions and fines imposed on players is being studied within this dissertation in light of the decisions of judicial authorities, the boards of TFF and FIFA and CAS.