Karışık dişlenme dönemindeki sınıf II division 1 vakalarında cervical ve high-pull headgear uygulamasının diş-çene yüz bölgesine etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 7449
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL IŞIKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Çalışmamızda, karışık dişlenme dönemindeki Clagg H division 1 olgularında uygulanan high pull ve cervical headgear tedavisinin diş, çene ve yüz bölgesinde oluşturduğu değişimler karşılıklı olarak incelenmiştir. Araştırmamızın gerecini, high pull headgear ile tedavi edilmiş 30, cervical headgear tedavisi uygulanmış 20 birey ve hiç bir ortodontik tedavi görmemiş 24 birey olmak üzere toplam 74 kişi oluşturmaktadır. Bireylerin geçiminde, ANB açısının 4 üzerinde olması na dikkat adil">iş »tedavi gruplarının dağılımında da sN-Go Gn açısı kriter olarak alınmıştır. Bu açının normal değeri olan 32 üzerindeki bireylere high pull, altındaki bireylere de cervical headgear uygulanmıştır. Cervical ve high pull headgear »başlıbaşına bir tedavi yöntemi değil ancak, çene düzensizliklerinde büyüme ve gelişi mi yönlendirici güce sahip etkili bir tedavi aracıdır. Her ikisi de uygun durumlarda ve gerektiği şekilde kullanılırsa, ortodontik tedavide önemli kazançlar sağlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study,uie investigated tho treatment effects of high pull and cervical headi ear on the teeth, jaws and facial gtructures in mixed dentition Class II division 1 patients. The material for our study consisted of 74 patients of u/hich.93Q were hioh pull, 20 cervical headgear treated and 24 untreated. An AN8 angle of 4 or above was the criteria for our selection of patients and the treatment groups were determined on the basis of the SN-Go Gn angle.The patients who had an SN-Go Gn angle above 32° were treated with high pull while the ones below 32 were treated with cervical headgear. High pull and cervical headqears are not treatments to use alone, but they are effective in guiding the growth and development processes in the Jaws. UJhen uaed on the right patients appopriately »they mill both make great progress in orthodontic treatment.