GAP alanında tahıl işleme ve depolama tesislerinin durumu ve geleceğe yönelik geliştirilmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 7448
  2. Yazar: HAYDAR ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV oz Bu çalışmayla, Güneydoğu Anadolu Proje alanında kurulu bulunan, tahılları işleyen ve depolayan kuruluşların bugünkü durumunu ortaya koymak, hammaddeyi bölgeden saylama konusundaki güçlüklerini saptamak, projenin gerçekleştirilmesiyle gelecekte tahıl üretiminde beklenen gelişmelere göre ortaya çıkacak gereksinim duyulan kapasiteleri belirlemek ve bunlar için uygun kuruluş yerleri önermek amaçlanmaktadır. Sulama yatırımlarının tamamlanmasıyla bölgedeki arpa ve buğday ekiliş alanları bugünkü ekilişlere oranla azalmasına karşılık verimdeki artışlar nedeniyle, arpa ve buğday üretiminde artışlar, mısır ve çeltikte hem ekiliş hem de verimdeki artışlardan kaynaklanan önemli üretim artışları beklenmektedir. Bölgede yeterli talep ve hammaddeyi bölgeden sağlama konusunda önemli güçlükleri olan ve düşük kapasite ile çalışan, un-irmik, makarna ve yem sanayii sektörlerinde yeni yatırım kapasitelerine ciddi bir şekilde gereksinim duyulmamaktadır. Tahıl işleme ve depolama konusunda çeltik işleme, mısırdan nişasta üretimi, mısır kurutma ve depolama alanları, gelecekte bölgede gereksinim duyulacak yatırım alanları olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this study is to expose the present conditions of grain processing and storage establishments located in the southeast Anatolian Project area and to determine their problems in relation to raw material supply. Another purpose is to determine capacity needed in the future when the irrigation project is completed and to recommend suitable investment locations for them in the area. After the completion of the irrigation project, it is expected that the total production of wheat and barley will increase due to increases in yields whereas the cultivated area of two crops is to decline. On the other hand in maize and paddy production substantial increases are expected because of increases in crop areas and yields. The findings of the research show that there will be no need for new investments in grain mill, macaroni and animal feed manufacturing because at present these factories are working with low capacity and they have serious problems in shortages in raw material supply in the region and Low demand for the products. İn the future, substantial new investments are needed in paddy processing, manufacturing of maize starch, drying and starage of maize in the region.