Güneştacının ısıtılma mekanizmaları
Heating mechanism of solar corona
- Tez No: 744925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİCLE ZENGİN ÇAMURDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde, literatürdeki güneştacının ısıtılma mekanizmaları incelenerek hem güneştacının ısıtılma sorunun altında yatan temel fiziksel problemler hem de Güneş rüzgarının kaynağı olan bu bölgenin, Güneş rüzgarını ivmelenmesine katkısı incelenmiştir. Güneş'in, Kuzey Güneştacı Deliğindeki (North Polar Coronal Hole - NPCH) gözlemler bu bölgenin yüksek sıcaklık değerlerine (1.0×〖10〗^6-〖10〗^8 K) sahip olduğunu göstermektedir. Bu sıcaklıktaki güneştacı plazması, optikçe ince ışınım ve geçiş bölgesinin aşağısına ısısal iletkenlik yolu ile enerji kaybetmektedir. Güneştacındaki bu yitik enerjinin nasıl yerine konulacağı ve böylece gözlenen sıcaklık değerlerinin nasıl sürdürüldüğü sorununa henüz tam olarak bir yanıt verilememiştir. Güneştacının ısıtılma sorunu için temelde iki model önerilmektedir; dalga teorisi ve mikroflare/nanoflare teorisi. Bu çalışmada Güneştacının ısıtılmasında dalga teorisi kapsamında yer alan sıcaklığa ısısal olmayan katkının iyon-cyclotron rezonans sürecinden geldiği varsayımı ile MHD (Manyetohidrodinamik) dalgalarının yayılma ve sönümlenme özellikleri, ortaya çıkan dalga modları ve sönümlenme uzunluk ölçekleri ile bu dalgaların enerji akı yoğunlukları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the heating mechanisms of the solar corona in the literature were examined, and both the basic physical problems underlying the heating problem of the solar corona and the contribution of this region, which is the source of the solar wind, to the acceleration of the solar wind were examined. Observations in the North Polar Coronal Hole (NPCH) show that this region has high temperatures (1.0×〖10〗^6-〖10〗^8 K). This high temperature plasma is bound to lose energy to the transition region below through heat conduction and optically thin emission. The problem of how to replace this lost energy in the solar corona and thus maintain the observed temperature values has not yet been fully answered. Basically, two models are proposed for the heating problem of the corona; wave theory and microflare/nanoflare theory. In this study, the propagation and damping properties of MHD (Magnetohydrodynamic) waves were investigated with the assumption that the non-thermal contribution to the temperature, which is included in the wave theory in the heating of the solar corona, comes from the ion-cyclotron resonance process. The resulting wave modes are studied. For the waves whose existence was confirmed by satellite observations, the damping length scales and the energy flux densities of these waves were calculated.