Güneştacının ısıtılma süreçleri ve bu süreçlere dikine ısısal iletkenliğin etkisi
Heating processes of solar corona and affect of perpendicular heat conduction
- Tez No: 182930
 - Danışmanlar: PROF.DR. RENNAN PEKÜNLÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, uzun zamandır bilinen güneş tacının ısıtılması sorunununüzerinde durulmuştur. Gözlemler, zaman içersinde çeşitli dalgalanmalar göstermesinekarşın Güneştacında sürekliliğini koruyan ve 106-108 K düzeyinde sıcaklıklarolduğunu göstermiştir. Bilinen odur ki, Güneştacı bölgesi optik ince ışınım ve GeçişBölgesine ısısal iletkenlik yoluyla sürekli olarak erke yitirmektedir. Öte yandanGüneştacının sıcaklığı söz konusu düzeylerde sürekliliğini korumaktadır.Güneştacının ısıtılması sorununda ısıtmaya aday süreçlerde son yıllarda önplana çıkan Manyetikses (MS) dalgaları bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bukapsamda öncelikle Güneştacının manyetik ve plazma özellikleri incelenmiş veManyetohidrodinamik bağlamda çözüm arayışına gidilmiştir. Çözüm sürecinde MSdalgalarının üretilme süreçlerine değinilmemiştir. Çalışmamız boyunca en çok ihtiyacıhissedilenler; iyonlaşma sıcaklıkları ve üretildiğini varsaydığımız dalgaların güçtayfının bilinmeyişi olmuştur.Sonuç olarak temel Manyetohidrodinamik eşitliklerin MS dalgaları için yapılançözümünün gözlemsel verilerle işlenmesi sonucunda MS dalgalarının güneştacınıısıtmaya iyi bir aday olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, long known heating problem of the solar corona has beentackled. Observations revealed tempratures which preserve their continıity and are in theorder of 106-108 Kelvin although show various fluctuations with time in the solarcorona. It is known that solar corona to transition region. On the other hand, tempratureof the solar corona preserves its continuity in the discussed levels.Magnetosonic waves, which are outstanding candidate among the heating processes ofthe solar corona in the last years, constitute the subject of this dissertation. In this scope,first magnetic and plasma properties of the solar corona inspected and then locked for asolution in the magnetohydrodynamic context. In the progressing of the solution thegeneration mecanism of the MS waves are not considered. During the study we mostlyfeel the need for ioanization temperatures and power spectrum of the waves assumed tobe generated.Consequently, as a result of the treatment of the solution of the magnetohydrodynamicsequations for magnetosonic (MS) waves with the observational data we conclude MSwaves are promissing candidates to heat the solar corona.