Değişim mühendisliği açısından bir lojistik yönetim uygulaması
An application of logistics management from the point of view of the re-engineering
  1. Tez No: 744942
  2. Yazar: TÜLAY KORKUSUZ POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN GÜNDOĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Son elli yıldır, farklı çalışma gruplarından teoristler ve uygulamacılar, iş kalitesini ve verimliliğini iyileştirmek için çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda Değişim Mühendisliği çalışmalarının çok kazançlı sonuçlar verdiğini öğrendik. Değişim Mühendisliğinin üstünlükleri; müşteri ilişkilerinin değişiminde ve pazardaki organizasyonun yeniden yapılanmasında odaklanır. Değişim Mühendisliği olarak adlandırılan BPR kavramı son yıllarda Toplam Kalite Yönetiminden sonra en fazla sözü geçen kavramlardan birisi olmuştur. Değişim Mühendisliği, işletmenin globalleşen rekabet ortamına uyabilmesi ve müşterilerine daha iyi, kaliteli ve ucuz mal sunabilmesi için, işletme bünyesindeki tüm iş yapma usullerinin ve süreçlerinin köklü bir şekilde yeniden yapılandırılmasını ifade etmektedir. Amaç kısa süreli ve geçici yenilikler sağlamak değil işletmenin ürettiği mal ve hizmetlerin kalitesini arttırmak için köklü değişimler sağlamaktır. Bu çalışmada Değişim Mühendisliğinin tanımından ve aşamalarından bahsedilmiştir. Bu çerçevede; TÜVASAŞ fabrikası için organizasyon yapısı yeniden düzenlenmiş ve düzenlenen bu yeni yapı içindeki Lojistik Yönetim Direktörlüğü ile ilgili detaylı bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
For the past 50 years, theorists and practitioners from many different disciplines have been working to improve business quality and productivity, and we are learning which reengineering efforts yield the most benefits. Emerging priorities for reengineering focus on changing customer relationships and repositioning the organization in the marketplace. In the recent years, a BPR concept which is named as Re-engineering has become one at the most mentioned concepts after Total Quality Management. Reengineering explains fundamental restructuring at all working methods and process at the structure of enterprise in order to adapt enterprise to the global competitive environment and to after product with higher quality and lower price. Here, aim is not to provide temporary and short term changes instead it is to provide fundamental changes in order to increase the quality of the products and Services at enterprise. In this study, it is mentioned about the definition and phases of Reengineering. In this scope, organization structure of TÜVASAŞ Plant is reorganized and detailed information is given about Logistics Management Directorate in the newly reorganized structure.