Reşad Ekrem Koçu'nun hikâyelerinde halk kültürü unsurlarının kullanımı
- Tez No: 744941
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA SÜMBÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Türk halk kültürünü yansıtmaya çalışan Reşad Ekrem Koçu, 1905 yılında İstanbul'da doğmuştur. Doğduğu dönem halk arasında kahramanlıkların anlatıldığı, savaşların olduğu döneme denk gelir. Yaşadığı dönemin etkileri hayatı boyunca oluşturacağı eserlerin temelini oluşturacaktır. Tarih bölümünü okuması ve hocası olan Ahmet Refik Altınay'ın asistanlığını yaparken tarihi araştırmalar yapmaya devam etmiş, halkevleri olayı başladığında halkın değerlerinin ortaya çıkarılmasına destek olmuş ve hayatı boyunca gazete, makale, hikâye, inceleme yazıları, tarihi romanlar kaleme alarak katkıda bulunmuştur. Eserlerinde tarihi olaylara yer vermesi geçmişte yapılan düzensizliklerin getirilerini okuyabilmeyi ve geleceğe büyük bir kültür ansiklopedisi taşıyabilme imkânı tanır. Çalışmamızda kültür unsurlarının kullanımı için Koçu'nun“Erkek Kızlar”,“Hatice Sultan ile Ressam Melling”,“Aşk Yolunda İstanbul'da Neler Olmuş”,“Haydut Aşkları”,“Haşmetli Yosmalar”,“Kızlarağasının Piçi”,“Kafes Arkası Günahkârları”, Yusuf'un Borcu“, Kanuni Süleymanın Beş Fedaisi”, Fatih Sultan Mehmed On Fedaisi“, ”İlk Kurşun“, ”Altın Destan“ adlı on iki hikâyesi ele alınarak değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirme ise Sedat Veyis Örnek'in tasnifi kullanılarak sınıflandırılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde eserler içerisinde yer alan hikâyelere yer verilmiş, konu, zaman ve mekân, vaka, kişiler olarak değerlendirilmiştir. İkinci bölümde halk kültürü unsurları tasnifiyle hikâyelerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Halk edebiyatı ana başlığı ise üçüncü bölüm olarak ayrıca değerlendirilmiştir. Sonuç kısmında yapılan çalışmaya yönelik değerlendirilme yapılmıştır. Çalışmamızda hikâyelerde yer alan ve kültür unsurlarının tamamlayıcısı olduğunu düşündüğümüz, önemli ressamların yaptığı ve Koçu'nun özellikle belirttiği resimlere de çalışmanın sonunda ”Ek (Resimler)" kısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reşad Ekrem Koçu, who tries to reflect the Turkish folk culture, was born in Istanbul in 1905. The period when he was born coincides with the period when heroism is told among the people and there are wars. The effects of the period in which he lived will form the basis of the works he will create throughout his life. While studying the history department and assisting Ahmet Refik Altınay, who was his teacher, he continued to do historical research, supported the revealing of the values of the people when the community centers event started, and contributed by writing newspapers, articles, stories, reviews and historical novels throughout his life. Including historical events in his works allows him to read the results of the irregularities in the past and to carry a great cultural encyclopedia to the future. In our study, for the use of cultural elements, Koçu's“Erkek Kızlar”,“Hatice Sultan ile Ressam Melling”,“Aşk Yolunda İstanbul'da Neler Olmuş”,“Haydut Aşkları”,“Haşmetli Yosmalar”,“Kızlarağasının Piçi”,“Kafes Arkası Günahkârları”, Yusuf'un Borcu“, Kanuni Süleymanın Beş Fedaisi”, Fatih Sultan Mehmed On Fedaisi“, ”İlk Kurşun“, ”Altın Destan“ and his twelve stories were evaluated. This evaluation was tried to be classified by using Sedat Veyis Örnek's classification. In the first part, the stories in the works are included and evaluated as subject, time and place, case and people. In the second part, the stories were evaluated with the classification of folk culture elements. The main title of folk literature is also evaluated as the third part. In the conclusion part, an evaluation of the study was made. The paintings, which are included in the stories in our study and which we think are complementary to the cultural elements, made by important painters and especially mentioned by Koçu, are also included in the ”Appendix" section at the end of the study.