Düşük kaliteli Elbistan linyitinin boya giderimindeki etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of low quality Elbistan lignite in dye removal
- Tez No: 745020
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Gelişen teknoloji ve endüstrinin istenmeyen ve her geçen gün hızla artan çevresel sorunu atıklardır. Tekstil, kağıt ve deri endüstrisinde yeterince arıtma yapılmamasıyla deniz, göl ve nehir gibi ortamlara deşarj edilen boyar madde içeren atık suların kansorejen etkiye sahip olup çevresel ekosisteme zararı gün geçtikçe artmaktadır. Bu atık suların arıtımında birden fazla yöntem kullanılırken en yaygın olanı adsorpsiyon işlemidir. Bu nedenle kolay elde edilebilen, maliyeti düşük ve yüksek verime sahip adsorbanların araştırılması devam etmektedir. Tez kapsamında düşük kaliteli Elbistan linyitinin bu alanda kullanımını araştırmak amacıyla deneysel çalışmalar yapılmıştır. Linyitin adsorplama kapasitesinin belirlenmesinin ardından belirli oranlarda MgCO3 ilave edilerek mekanokimyasal aktivasyon yapılmıştır. Adsorpsiyon amaçlı kullanılacak linyitin bu yöntemle aktivasyonu ilk defa denenmiş ve 3 farklı boya (malahit yeşili, kristal violet, metilen mavisi) kullanılarak aktive edilen linyitin boya giderim kapasitesi incelenmiştir. Adsorpsiyon mekanizması, malzemelerin temel karakterizasyon analizleri, izoterm ve kinetik çalışmalar sonucunda elde edilen veriler ile aydınlatılmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Waste is an undesirable and rapidly increasing environmental problem of developing technology and industry. Due to insufficient treatment in the textile, paper and leather industries, wastewater containing dyestuffs discharged into environments such as seas, lakes and rivers has a carcinogenic effect and its damage to the environmental ecosystem is increasing day by day. While more than one method used in the treatment of these wastewaters, the most common is the adsorption process. For this reason, the search for easily obtainable, low cost and high efficiency adsorbents continues. Within the scope of the thesis, experimental studies were carried out to investigate the use of low quality Elbistan lignite in this field. After determining the adsorption capacity of lignite, mechanochemical activation was performed by adding MgCO3 in certain proportions. Activation of lignite to be used for adsorption was tried for the first time with this method and the dye removal capacity of activated lignite using 3 different dyes (malachite green, crystal violet, methylene blue) was investigated. The adsorption mechanism has been tried to be clarified with the data obtained as a result of basic characterization analyses of materials, isoterm and kinetic studies.