Elbistan linyitinin kimyasal yöntemlerle desülfürizasyonu ve katalitik dekarboksilasyon süreci ile kalitesinin yükseltilmesi
- Tez No: 47077
- Danışmanlar: PROF.DR. YUDA YÜRÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, düşük kaliteli ve yüksek kükürt içerikli Elbistan linyitinin kimyasal yöntemlerle desülfürizasyonu ve katalitik dekarboksilasyon yöntemi ile kalitesinin yükseltilmesi incelenmiştir. Elbistan linyitinin kükürt içeriği flotasyon, perkloroetilen (PKE) ekstraksiyonu ve oksidesülfürizasyon yöntemleri ile minimuma indirilmeye çalışılmıştır. Otoklavda yapılan oksidesülfürizasyon yöntemi ile toplam kükürtde % 86.1 e varan azalma saptanmıştır. Orijinal Elbistan linyitinin toplam kükürt içeriği % 3.95 iken, flote edilen örneğin % 1.23, PKE ile ekstrakte edilen örneğin % 3.16 ve oksidesülfürize edilmiş örneğin de % 1.70 oranında toplam kükürt içerdikleri bulunmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde Elbistan linyitinin katalitik dekarboksilasyonu incelenmiştir. Katalizör olarak Q1SO4 bileşiği kullanılmıştır. Dekarboksilasyon ile yapıdan oksijenli fonksiyonel grupların uzaklaştığı ve kalorilik değerin arttığı saptanmıştır. Dekarboksilasyon sonucunda orijinal kömüre göre kalorifik değerde % 67 lik bir artış sağlanabilmiştir. Orijinal ve %2 Cu2+ içeren Elbistan linyitinin dekarboksilasyon reaksiyonlarının kinetik incelemesi yapıldığında, aktivasyon enerjilerinin, orijinal linyit için 95.8 kJ/mol ve %2 Cu2+ içeren Elbistan linyiti içinde 54.2 kJ/mol olduğu saptanmıştır. Dekarboksilasyon reaksiyonlarından elde edilen örneklerin İR spektrumlanndan alman verilerle bilgisayarda örtüşen bantların ayrılması dekonvolüsyon programı ile pik alan yüzdeleri hesaplanmıştır. Oksijenli fonksiyonel grupların toplam pik alanlarında dekarboksilasyon reaksiyonlarının süresinin artması ile bir azalma olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Desulfurization and catalytic decarboxylation of Elbistan lignite which has high sulfur content and low calorific value are investigated in the present study. The sulfur content of Elbistan lignite was tried to decrease to the minimum possible value by flotation, perchloroetylene extraction and oxidesulfurization methods. The total sulfur content of Elbistan lignite was reduced to 86.1 % by oxidesulfurization method. Catalytic decarboxylation of Elbistan lignite using 2% Cu2+ as a catalyst was investigated in the second part of the study. It was observed that oxygen functional groups separated from the lignite structure and calorific values of lignites increased by the decarboxylation reactions. As a result of decarboxylation, the calorific value of the original Elbistan lignite increased by 67%. In the kinetic study of decarboxylation reactions, activation energies were found for original and 2% Cu2+ containing Elbistan lignites 95.8 kj/mole and 54.2 kj/mole, respectively. The decarboxylation kinetics of the oxygen functional groups was studied by curve deconvolution methods applied on the IR spectra of products after decarboxylation reactions.