An investigation on the relationship between capitalism and formation of urban injustices: The case of organised food retailers in Ankara
Kapitalizm ve kentsel adaletsizlikler arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik bir araştırma: Ankara'daki organize gıda perakendecileri örneği
- Tez No: 745028
- Danışmanlar: UZMAN MICHAEL EDWARDS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University Collage London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Araştırma, organize gıda perakende sektörünün kentsel eşitsizliklerin oluşumuna katkıda bulunup bulunmadığını ve bu katkının nasıl gerçekleştiğini görmeyi amaçlamaktadır. Geleneksel yaklaşımların yalnızca kısmi açıklamalar ürettiği görülmüş bu nedenle araştırma Marksist bir yöntem izlemiştir. Yöntemin sunduğu kapsamlı ve eleştirel yaklaşımla, perakende etkinliklerini öncelikle kapitalist ekonomi politiğin içinde sonrasında ise kentleşme süreçleri kapsamında bağlamsallaştırmayı amaçlamaktadır. Kentsel şitsizliklerin bu sistemler aracılığılığla nasıl üretildiği de tezin araştırma lanlarından biridir. İlk araştırmalar, kapitalist sistem, kentleşme süreci ve perakende üretim süreçlerinin birbirine sıkı sıkıya bağlı olduğunu ortaya koymuştur. Üretim süreçlerinde yaratılan eşitsizliklerin kentleşme sürecine de yansıdığı görülmüştür. Araştırma, neo-liberal dönemdeki kuramsal bulguları ampirik olarak test etmek için bazı unsurlara odaklanmıştır. Organize gıda perakendecileri örneği, hem kapitalist sistemin hem de kentleşme sürecinin kilit elemanlarından biri olarak değerlendirilmiştir. Mekansal odak olarak ise Ankara (Türkiye) örneği seçilmiştir. Ankara, Türkiye'nin ikinci büyük şehri olmasının yanı sıra, Türkiye'nin kişi başına en büyük aktif perakende alanına sahip olma ayrıcalığını da taşımaktadır. Ayrıca, istikrarlı istihdam profilinin bir sonucu olarak şehir, sadece finans kurumları için değil, diğer yatırımcılar için de caziptir. Tüm bunlar, Ankara şehrini kapitalist politik ekonominin dinamiklerini, organize gıda perakendeciliğinin gelişimini ve bu süreçlerin etkileşiminden doğan adaletsizlikleri analiz etmek için çok ilginç bir yer yapan faktörler arasındadır. Araştırmanın ampirik kısmı, Ankara'nın organize gıda perakendeciliği desenindeki mekansal farklılaşmalara ve altında yatan nedenleri keşfetmeye odaklanmaktadır. Gözlemlenen organize gıda perakende coğrafyası ile mahallelerin sosyo-ekonomik özellikleri arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Bulgular, perakendecilerin en avantajlı lokasyonlara yerleşme eğiliminde olduklarını, yerleşik sosyo-ekonomik farklılaşmaları pekiştirdiklerini ve böylece seçici yer tercihleriyle kentsel adaletsizlikleri pekiştirdiklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The research examines whether organised food retail formats contribute to the formation of urban inequalities and if this is the case to see how this contribution is realised. Conventional approaches are found only to produce partial explanations and the research thus followed a Marxist methodology. With this comprehensive and also critical approach, it aims to first contextualise retail activities within the broader system of capitalist political economy and within the urbanisation process and investigates how inequalities are transferred between these systems. Initial researches suggested that the capitalist system, urbanisation process and retail production processes are tightly linked to each other. Further, inequalities created in the production processes are reflected in the urbanisation process. The research focuses on some particular elements to empirically test the theoretical findings in the neo-liberal era. The case of organised food retailers is taken as an exemplar activity both representing the key aspects of the capitalist system and urbanisation process. The case of Ankara (Turkey) is chosen as the spatial focus. Ankara, in addition to being the second largest city in Turkey, carries the privilege of having the largest active retail area per capita in Turkey. Furthermore, as a result of its stable employment profile the city is not only attractive for financial institutions but for other investors as well. All these are among the factors which make the city of Ankara a very interesting place to analyse the dynamics of capitalist political economy, the development of organised food retail landscapes and injustices born with the interaction of these processes. The empirical part of the research concentrates on spatial differentiations in Ankara's organised food retail pattern and to discover the underlying reasons. It focuses on the relationship between the observed organised food retail geography and socio-economic characteristics of the neighbourhoods. The findings reveal that retailers tend to locate at most advantageous locations, reinforce established socio-economic differentiations and thus consolidate urban injustices with their selective locational preferences.