İhracat yapan işletmelerin rekabet stratejileri ve sürdürülebilirliğin firma ihracat performansına etkisi
Competitive strategies of exporting businesses and the impact of sustainability on export performance of the company
  1. Tez No: 745029
  2. Yazar: MUSTAFA KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sürdürülebilirlik gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi anlamında kritik öneme sahip olan kavramlardan birisidir. Günümüzde her alanda önem kazanmış olan sürdürülebilirlik, ihracat yapan işletmelerin devamlılığı için de oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmanın temel amacı sürdürülebilirlik unsurunun ihracatçı firmaların ihracat performansına etkisini ölçmek olarak belirlenmiştir. Bu amaçla birlikte ihracatçı firmaların rekabet stratejileri ve rekabet stratejisi geliştiren firmaların sağlayacakları rekabet üstünlüklerinin önemi konu alınmıştır. Aynı zamanda literatürdeki sürdürülebilirlik tanımları, modelleri ve alt boyutları ele alınmıştır. Sürdürülebilirlik çevresel, sosyal ve ekonomik olarak 3 alt boyutta incelenmiştir. Yapılan çalışmada sürdürülebilirlik ve ihracat performansı değişkenlerinden oluşan bir model oluşturulmuştur. Bu modelde Türkiye'de ihracat yapan 93 firmaya anket uygulanmış ve anketten elde edilen veriler yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapısal eşitlik modeli uygulanırken ölçüm modeli ve yapısal model oluşturulmuştur. Bu çalışma, yapılan analiz sonuçlarına göre ihracat yapan firmalara sürdürülebilirlik konusunda öneriler vermektedir. Çalışmada elde edilen bulgular ile yapılan analize göre sürdürülebilirliğin ihracat performansı üzerinde önemli bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainability is one of the critical concepts for future generations to meet their own needs. Sustainability, which has gained importance in every field today, has a very important place for the continuity of exporting enterprises. The main purpose of this study is to measure the effect of the sustainability factor on the export performance of exporting companies. For this purpose, the competitive strategies of exporting companies and the importance of competitive advantages that will be provided by companies that develop competitive strategies are discussed. At the same time, the definitions, models and sub-dimensions of sustainability in the literature are discussed. At the same time, the definitions, models and sub-dimensions of sustainability in the literature are discussed. Sustainability has been examined in 3 sub-dimensions as environmental, social and economic. In the study, a model consisting of sustainability and export performance variables was created. In this model, a survey was applied to 93 exporting companies in Turkey and the data obtained from the survey were analyzed using structural equation modeling. While applying the structural equation model, measurement model and structural model were created. This study gives suggestions on sustainability to exporting companies according to the results of the analysis. According to the analysis made with the findings obtained in the study, it has been determined that sustainability has a significant impact on export performance.