Microfluidic Preparation of Metformin-Encapsulated Thermo-Sensitive Nanocomposite Hydrogel Systems for Topical Vaginal Applications
Topikal vajinal uygulamalar için metfromin enkapsüle edilmiş ısıya-duyarlı nanokompozit hidrojel sistemlerinin mikroakışkan sistem kullanılarak hazırlanması
- Tez No: 745045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSRAFİL KÜÇÜK, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLENGÜL DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya Mühendisliği, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Nanoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS) yumurtlama döneminde folikül uyarıcı hormon (FSH) düzeylerindeki eksikliklerle tetiklenen üreme dönemindeki (14-49 yaş) birçok kadını etkilenmekte olam bir vajinal rahatsızlık olup, bu yönüyle ilgi çeken bir konudur. Her ne kadar düzenli egzersiz ve diyet hastalara yardımcı olsa da, bazı hastalarda etkili bir tedavi yöntemi olarak cevap vermemektedir ve bu hastalarda hormonların dengelenmesi adına ilaç tedavisi uygulanması kaçınılmazdır. İnsülin doğrudan hormonlarla ilişkildir. Bu nedenle FSH hormonun uyarılması adına insülin sentezleyici ilaçlar önerilmektedir. Metformin, tip II diyabet hastaları tarafından yaygın olarak kullanılan oral formda alınmasına bağlı mide bulantisi ve gastrointestinal problemler gibi yan etkileri bulunan bir ilaç olarak bildirilmiştir. Yan etkilerini olmasının temel nedeni ilacın oral yolla verilmesiyle ilişkilidir. Bu sebeple nazal, vajinal, ve transdermal yol gibi alternatif ilaç veriliş yolları geliştirlmektedir. Vaginal ilaç uygulanma yöntemi, vajinanın sahip olduğu yüksek emici özelliğinin sağladığı avantaj sayesinde tercih edilen bir uygulama yöntemidir. Literatürde bazı çalışmalar PKOS için vajinal ilaç uygulamalarını içermektedir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında vajinal ilaç taşınım sistemi hedeflenerek, içerisine ilaç ilave edilmiş, dış uyaranlara duyarlı nanokompozit yapıdaki hidrojel platfromlar elde etmek ve elde edilen bu yapıların karakterizasyonu amaçlanmışıtr. Böylece ilaç ilave edilmiş sıcaklığa duyarlı hidrojellerle, vajinal ortamda ilacın kontrollü salınımı sürdürülebilecektir. Hidrojellere lipozomal yapıda veya sadece metformin'in başarılı bir şekilde dahil edilmesini ortaya çıkarmak için ilaç salımı ve karakterizasyon çalışmaları dizayn edilip kullanıldı. In vitro ilaç salım çalışmalarında, metformin'in kontrollü salımına tanık olunulmuştur. Destekleyici nitelikte olan bulgularda dahidrojel platfromlarının içerisindeki lipozomal nanoparçacıkların hidrojel ağında hapsolması gözlemlenmiştir. Bulgularımız, bu geliştirilen nanokompozit hidrojel platfromların seçilen çözünme ortamında kontrollü ilaç salımı açısından umut verici nitelikte olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovarian syndrome (PCOS), which is an ovarian syndrome triggered by the deficiency of follicle-stimulating hormone (FSH) levels during ovulation, has attracted great interest because it widely affects many women of reproductive age, approximately between the ages of 14 and 49. Lifestyle changes such as diet and exercise help most patients, but some do not respond to them. Thus, medication is inevitable for some patients with PCOS. Insulin is directly associated with hormonal irregularities. Therefore, insulin-synthesizing drugs have been suggested for the treatment of PCOS. Metformin is widely used as an oral drug in cases of type II diabetes, but it has been reported to have side effects such as gastrointestinal problems. These problems are related to the oral administration of the drug. Vaginal drug administration is often preferred for hormonal disorders and other diseases due to the highly absorptive nature of the vagina. Research studies have previously examined the effects of metformin in the treatment of PCOS. The purpose of this research was to produce nanocomposite stimuli-responsive hydrogel platforms for vaginal drug delivery. Nanocomposite hydrogels enable the controlled release of a drug. To confirm the successful incorporation of nanocomposite hydrogels either with or without liposomal nanoparticles, drug release and other characterization methods were designed and applied. In vitro release tests were performed to evaluate the release profiles of the hydrogels and the controlled-release profile of metformin in dissolution medium was accordingly observed. The results demonstrated that liposomal nanoparticles were successfully trapped in the nanocomposite hydrogel. These findings show that the nanocomposite hydrogel platforms prepared in this research are promising for controlled delivery applications.