Türk Cumhuriyetleri ile ilişkilerin geliştirilmesinde KOBİ'lerin rolü
The Role of small and medium size enterprises in developing of relationship between Turkey and Turkish republics
- Tez No: 74506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
ÖZET Diğer ülke ekonomilerinde olduğu gibi, Türkiye ekonomisinde de KOBÎ' 1er önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye' nin uluslararası alandaki ekonomik performansının yükselmesi ve dışa açık enonomik kalkınmanın sağlanmasında KOBİ' lerin önemli katkılarda bulunabilmesi mümkündür. Ancak bunun için, üretilen mal ve hizmetlere dış pazarlarda müşteri bulunması gereklidir. Sovyetler Birliği' nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Türk Cumhuriyetleri, Türkiye için önemli bir pazar fırsatı oluşturmaktadır. Türk halkı ile Türk Cumhuriyetleri halkları aynı ırka mensup olup, ortak tarihi ve kültürel değerlere sahip bulunmaktadır. Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri ekonomileri de üretim yapısı, ihracat potansiyeli ve ithal etmek istedikleri maddeler bakımından birbirini tamamlamaktadır. Bu ülkelerde besin maddeleri başta olmak üzere, tüketim mallarına yoğun talep vardır. Türk Cumhuriyetleri' nde Sovyertler Birliği zamanında kurulmuş işletmeler entegre olmayan yapıda olup, ölçekleri büyük ve Cumhuriyetlerin ihtiyaçlarım aşan durumdadır. Bu nedenle, atıl kapasite ve verimsizlik söz konusudur. Her çeşit hammaddenin bol miktarda bulunduğu ve işgücünün nisbeten ucuz olduğu Türk Cumhuriyetleri' nin teknik ve ekonomik güçleri, bu kaynakları gereği gibi değerlendirmeye yetmemektedir. Türk Cumhuriyetleri, işletmeler, özellikle KOBÎ' 1er için bir hedef pazar olarak görülmektedir. Çünkü, bu ülkelerde KOBÎ' 1er için çok uygun yatırım ve potansiyel işbirliği alanları bulunmaktadır. Türk Cumhuriyetleri ile ekonomik ve ticari ilişkilerde KOBİ' lere ağırlık verilmesi, ilişkilerin hızla gelişmesini, ülke halklarının birbirine daha da yakınlaşmasını sağlayacağı gibi, Türkiye' nin ve Türk Cumhuriyetleri' nin sosyo ekonomik kalkınmasında da önemli bir rol oynayacaktır. Türkiye, Türk Cumhuriyetleri' nin tümüyle bağımsızlık sonrasında ekonomi alanında anlaşma ve protokoller imzalamıştır. Bugün, ekonomik ilişkiler yeterli olmamakla birlikte belli bir düzeye ulaşmış durumdadır. Ekonomik ve ticari ilişkilerin artarak devam etmesi ve yakın bir gelecekte olmasa bile, uzun vadede Türkiye ile Türk Cumhu riyetleri arasında“Ekonomik entegrasyon”a varabilecek gelişmeler söz konusudur. Bu konuda Türk Cumhuriyetleri arasında başlatılmış sevindirici oluşumlar vardır. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Small and medium size enterprises (SMEs) have had an important place in the Turkish economy as well as in the other countries' economies. SMEs can supply important contributions to increase Turkey's economic performance and to supply the abroad economic development. In order to supply this purpose, it is necessary to find customer in the foreign markets for manufactured goods and services. After the disintegration of Soviet Union Turkish Republics gained their independence. Then, these republics have created an important market opportunity for Turkey. The people of Turkey and the other Turkish Republics have had the same race and the common historical and cultural values. Both, the economies of Turkey and the other Turkish Republics are complementary because of their production potential and exporting demands.There is a dense demand for food and consumption goods. The enterprises established by Soviet Union have disintegrated structure and large size. Their production have exceeded the demands of the Turkish Republics. Therefore, the idle capacity and unproductiveness have been inevitable. There are every kind of raw materials and manpower is relatively cheap. But, the Turkish Republics have'nt been sufficient to make profitable use of these sources. Turkish Republics have been appreciated a target market by enterprises especially by the SMEs. Since, there are very appropriate investment and potential partnership fields in these countries. The active role of SMEs in the economic and trade relationships of the Turkish Republics will rapidly develop the relationship and supply the friedship between the people of Turkey and the Turkish Republics. In addition, this situation will play an important role in the socio-economic development of Turkey and the Turkish Republics. Turkey have made agreements and protocols in the field of economy with all the Turkish Republics after they gained their independence. Today, the economic relationships are not adequate but have reached a certain level. The economic and trade relationships have increasingly continued. There are developments between Turkey and the Turkish Republics and these improvements may result in the economic integration. This integration may not occur in the near future but it will be possible in the long run. In this field, there are initiated positive formations among the Turkish Republics. ix