Türkiye'de çıraklık eğitimi ve bir model önerisi
A Preposal of the form and appentice ship education Turkey
- Tez No: 74505
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Çalışan çocuk, çeşitli işkollarında para kazanmak amacıyla çalışan 19 yaşından küçük kişileri ifade etmektedir. Bu kapsam içinde olmak üzere çırak, bir iş yerinde çalışan ancak para kazanmaktan ziyade mesleğin teorik ve pratik yönlerini öğrenen, 12-19 yaş grubunda olan kişidir. Türkiye'de DİE verilerine göre 12-19 yaş grubunda 10.066.838 kişi bulunmaktadır. Bunlardan 3.430.075 kişi işgücünü oluştururken, ancak 3.020.633 kişi istihdam edilebilmektedir. Çıraklık eğitiminin hedefini oluşturan bu gruptan 235.717'si eğitim kapsamına alınabilmiştir. Batı ülkelerinde çıraklığa başlama yaşının zorunlu eğitimden sonra olmak üzere 15 ile 18 arasında değiştiğini görüyoruz. Türkiye'de de çıraklığa başlama yaşı ilgili kanunlarımızda 15 olarak kabul edilmiştir. Zorunlu İlköğretimin sekiz yıla çıkarılması ile birlikte çıraklık eğitim sisteminde birtakım sorunlar yaşanmaya başlanmıştır. Sistem İlköğretimin 6. Sınıfından itibaren yoğun bir mesleki rehberlikte başlayıp, tarihi-kültürel birikimimiz, ülkemizin ihtiyaçları ve çağdaş gelişmeler dikkate alınarak yeniden yapılanmalıdır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Working child”expresses the children under nineteen and working by the aim of earning money in various jobs. According to this expression apprentice is a person- between 12 and 19 years old and working in a work place; Learning the theorical and practical ways of his job. To DIE records in Turkey there are 10.066.838 chıldıren between 12 and 19 yearsold. Although 3.430.075 of them are in a working group, 3.020.633 pupils have been able to be employed. Unfortunately, 235.717 pupils have been able to educate. We see that the starting age of being apprentice has changed between 15 and 18 years old after the apprentice education system by the rising of the compulsory education to 8 years. However, the system should be examined carefully again by noticing modern developments; the requirements of our country and the historical and cultural backroand and it should also be started hard after the sixth class of primary school with the professional guidance.