Yüksek konut yapılarının erken tasarım sürecine yönelik geliştirilmiş üretken bir model önerisi
Proposal of an improved generative model for the early design process of high-rise housing buildings
- Tez No: 745064
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ARZU ÖZEN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Mimari tasarım, fiziksel, bireysel ve toplumsal gereksinimlere cevap veren, içinde yer aldığı çevre sorunlarına karşı kendi tasarım diliyle ve yaratıcılıkla çözüm üreten ve her bir verinin mimari biçimlenmeyi etkilediği bir kompozisyon sürecidir. Çok bileşenli ve karmaşık bir kurguya sahip bu süreç teknolojinin gelişimi ve bilgisayarın tasarıma destek olmasıyla daha geniş bir çerçeveden ele alınmaya ve yeni sistemlerle yeniden tanımlanmaya başlanmıştır. Mimari tasarım sürecindeki bu değişim, tasarım sürecini algoritmik bir biçimde alan üretken yaklaşımların sürece dahil olması mimari biçimlenmede özgün alternatifler üretilmesi fikrini gündeme getirmiştir. Teknolojinin gelişimi ile ortaya çıkan tasarım kavramındaki değişiklikler ve akımlar, etkisini yüksek konut yapılarının biçimsel oluşumlarında da göstermektedir. İlk dönemlerinde strüktürel kıstaslar çerçevesinde gelişen biçimlenme anlayışı bugün yerini, bilgisayar destekli tasarım yaklaşımının etkisiyle, yenilikçi form arayışlarına bırakmıştır. Bu tez kapsamında, konut biriminin fonksiyonel çözümleri sorgusu altında yüksek konut yapılarının kavramsal tasarım sürecinde üretken sistemlerin etkisini araştırmak, kural tabanında özgün biçimsel alternatiflerin elde edilmesini sağlayacak bir modelin üretilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın yöntemi, yüksek konut yapılarının biçimlenme sürecinin analiz edilmesi ve bu veriler doğrultusunda bilgisayar ortamında yeni biçimsel alternatifler üretecek tasarım algoritmasının tanımlanması olarak belirlenmiştir. Tasarım algoritmasını yönlendirecek biçimlendirme kuralları konutun işlevsel fonksiyonları ve büyüklükleri tanımlanarak belirlenmiştir. Sonuç olarak; bilgisayar ortamında çok sayıda yüksek konut yapısı alternatifi üretebilen bir model geliştirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Architectural design, responding to physical, individual and social needs, that produces solutions with its own design language and creativity against environmental problems in which it takes place. and it is a compositional process where each data influences the architectural formation. A lot This process, which has a component and complex structure, is due to the development of technology and the With its support to the design, it is considered from a wider framework and with new systems. has been redefined. This change in the architectural design process is an algorithmic design process. the inclusion of productive approaches in the process, original alternatives in architectural formation introduced the idea of producing Changes and trends in the concept of design that emerged with the development of technology, It also shows its effect in the formal formations of high-rise residential buildings. First The understanding of formation, which developed within the framework of structural criteria in the period of It has been replaced by the search for innovative forms with the effect of computer aided design approach. has left. In this thesis, under the question of functional solutions of the housing unit, The effect of productive systems in the conceptual design process of residential buildings. research will lead to unique formal alternatives on the rule base. to produce a model. In this direction, the method of the study is analyzing the shaping process of residential buildings and in line with these data design algorithm that will produce new formal alternatives in computer environment. identified as the definition. Will guide the design algorithm formatting rules by defining the functional functions and sizes of the dwelling determined. As a result; many high-rise residential buildings in computer environment It is aimed to develop a model that can produce an alternative.