Tehlikeli madde taşımacılığında sezgisel bulanık kümeler ile taşıyıcı firma seçimi
Selection carrier company with intuitionistic fuzzy sets in dangerous goods transportation
- Tez No: 745066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı Tehlikeli Madde Taşımacılığının önemini açıklamak ve bu maddelerin kara, deniz, demir, hava ve boru hatlarıyla taşındığında taşıyıcının sorumluluğuna ait iç hukuk normları ve uluslararası düzenlemeleri tespit ederek taşıyıcı firma seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterleri belirlemektir. Çalışmada Bulanık mantık ve uzantıları, Çok Kriterli Karar Verme ve Bulanık Çok Kriterli Karar Verme metotları kullanılmıştır. Ayrıca Bulanık Küme Uzantılarından Sezgisel Bulanık Kümeler ve Bulanık Çok Kriterli Karar verme metotlarından TOPSIS metodu detaylı şekilde incelenmiş ve bir uygulama üzerinde Tehlikeli Madde Taşımacılığında en uygun firma seçimi anlatılmıştır. Tehlikeli Madde Taşımacılığında tedarikçi seçimi için Sezgisel Bulanık TOPSIS yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis study was to explain the importance of dangerous goods transportation and to determine the international and national regulations that constitute the legal basis for the responsibility of the carrier during the transportation of dangerous goods in terms of each type of transportation, and to determine the criteria to be considered in the selection of the carrier company. In the study, fuzzy logic and its extensions, multi-criteria decision making, and fuzzy multi-criteria decision-making methods are explained. In addition, intuitionistic fuzzy sets from fuzzy set extensions and TOPSIS method, which is one of the fuzzy multi-criteria decision-making methods, are examined in detail and the most appropriate company selection in dangerous goods transportation is explained on practice. Intuitionistic fuzzy TOPSIS method is used for supplier selection in dangerous goods transportation.