Rusya Federasyonu-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinde iş birliği ve sorun ikilemi: Toprak sorunları ve Çinli göçmen işçiler
Cooperation and problem dilemma in Russian Federation-people's Republic of China Relations: Land problems and Chinese migrant workers
  1. Tez No: 745088
  2. Yazar: ÇAĞLA NUR SAYGISEVER İŞCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAHAN BİROL KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Günümüz uluslararası ilişkileri devletlerarasındaki ilişkilerin tek bir açıdan incelenmesini zorlaştırmaktadır. Devlet çıkarlarının farklı alanlara göre çeşitlendiği gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra aynı devletin farklı alanlardaki farklı çıkarlarının birbirleri ile çatıştığı da çağımızda rastlanan bir durum haline gelmiştir. Bu durum iki devlet arasındaki ilişkilerde de görülebilmektedir. İki devlet aynı alanda iş birliği kadar sorun da yaşayabilir. Dolayısıyla iki devlet arasındaki ilişkileri incelerken analizlerde hem iş birliklerinin hem de sorunlarının gözlemlenmesini sağlayacak unsurların eklenmesi bir gereklilik haline gelmiştir. Bu dualizm devletlerarasındaki ilişkilerin analizini daha gerçekçi ve doğru kılacaktır. Çalışma, bu durumun Rusya Federasyonu ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerde bulunup bulunmadığını tartışmaktadır. Bulunması durumunda bunun ilişkileri nasıl etkilediğinin ve Rus tarafının bu ikileme yaklaşımlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Rusya-Çin ilişkilerinin toprak sorunları ve Rus Uzak Doğusu başlıklarına odaklanılarak ilişkilerin bu yapısı daha yakından analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
It is difficult to study state relations from a single standpoint in today's international relations. It has been noticed that state interests vary depending on the field. Furthermore, it is becoming increasingly typical in our time for diverse interests of the same state in different domains to collide. This condition can also be seen in the relations between the two states. In the same field, two states may have problems as well as cooperate. As a result, it has become necessary to include features that will allow us to observe both their collaboration and their issues while studying their relations. This dualism will make our analyzes more realistic and accurate. The study looks into whether this condition exists in the Russian Federation's relations with the People's Republic of China. If this situation arises, how it affects the relations and how the Russian side approaches this problem will be investigated. This relationship structure will be examined in greater depth, with an emphasis on Russia-China territorial issues and the Russian Far East.