Okul çağındaki duchenne musküler distrofi'li çocukların fiziksel aktivite düzeyi ve katılımı üzerindeki aile etkisinin incelenmesi
Effects of parental influence on physical activity level andparticipation in children with duchenne muscular dystrophy
- Tez No: 745140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma yürüyebilen okul çağındaki Duchenne Musküler Distrofi (DMD)'li çocukların fiziksel aktivite (FA) düzeyi ve katılımı üzerindeki aile etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Bu amaçla Brooke Alt Ekstremite Fonksiyonel Sınıflandırması (BAEFS)'na göre Seviye 1-4 arasında olan 8-18 yaş aralığındaki 30 DMD'li çocuk çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların demografik bilgileri ve hastalığa ait ayrıntılı bilgileri kaydedildi. Ailelerin FA düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (IPAQ-SF); çocukların FA düzeyi Çocuklar İçin Fiziksel Aktivite Anketi (PAQ-C) ve pedometre, katılımı Pediatrik Veri Toplama Aracı (PVTA) ve aile etkisi Çocukların Fiziksel Aktivite İlişkileri (CPAC) Anketi ile değerlendirildi. Ek olarak çocukların FA ilgisi Çocuğun Fiziksel Aktiviteye İlgisi (CAPA) Anketi ile değerlendirildi. Değerlendirme sonuçlarının istatistiksel analizinde SPSS 25 programı kullanıldı. Katılımcı çocukların yaş ortalamaları 8,70±0,84 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the parental influence on physical activity (PA) level and participation in ambulatory children with Duchenne muscular dystrophy (DMD). For this purpose, 30 children with DMD between the ages of 8-18, who were between Levels 1-4 according to the Brooke Lower Extremity Functional Classification (BLEFC), were included in the study. The demographic information of the participants and their detailed information about the disease were recorded. Parents' PA level was assessed via International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF); Children's PA level was assessed via Physical Activity Questionnaire for Children (PAQ-C) and pedometer, participation was assessed via Pediatric Outcomes Data Collection Instrument (PODCI), and parental influence was assessed via Children's Physical Activity Correlates (CPAC). Additionally, children's PA interest was assessed via Children's Attraction to Physical Activity (CAPA). SPSS 25 program was used in the statistical analysis of the evaluation results. The mean age of the individuals included in the study was found to be 8,70±0,84.